FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CRAIOVA 2-3

GAZ METAN - CRAIOVA 2-3 // VIDEO+FOTO Victor Pițurcă îl învinge pe Edi Iordănescu și bifează prima victorie la cârma oltenilor

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 septembrie 2019 09:00

CS Universitatea Craiova a bifat prima victorie cu Victor Pițurcă la timonă, 3-2 pe terenul celor de la Gaz Metan, într-un meci din etapa a 10-a din Liga 1. Totodată, aceasta e și prima victorie a oltenilor la Mediaș.

Oltenii au început în forță și în minutul 1 bifau prima mare ocazie de gol, dar torpila lui Vătăjelu a lovit bara transversală. Cinci minute mai târziu, Luis Nițu (18 ani) a deschis scorul cu un gol la colțul scurt. Tânărul fotbalist a devenit primul jucător născut în anul 2001 care marchează în Liga 1. (Detalii AICI)

Medieșenii au egalat în minutul 41 prin Dumitru Cardoso, dar 30 de secunde mai târziu, Vătăjelu i-a adus din nou în avantaj pe olteni cu un șut de la distanță.

Cicâldău și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu un șut de la 17 metri, care-l prinde pe Pleșca la pământ. Cu un minut înainte de final, Neluț Roșu, abia intrat pe teren, a înscris cu capul și a stabilit scorul final, 2-3.

După această victorie, Craiova urcă pe locul 2, cu 19 puncte, la o lungime în spatele lui CFR Cluj care are un meci mai puțin. Gaz Metan e pe poziția a 4-a, cu 18 puncte.

Gaz Metan - Universitatea Craiova 2-3

• Au marcat: Cardoso '41, N. Roșu '89 / Nițu '6,  Vătăjelu '42, Cicâldău '57