FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - FCSB 0-1

GAZ METAN - FCSB 0-1 » Eurogolul lui Vînă aduce victoria lui FCSB la Mediaș! Clasamentul actualizat

În partida tur din play-off, FCSB și Gaz Metan au remizat, scor 2-2 +6   FOTO
În partida tur din play-off, FCSB și Gaz Metan au remizat, scor 2-2

Articol de - Publicat sambata, 25 iulie 2020 09:00 / Actualizat sambata, 25 iulie 2020 23:01

FCSB s-a impus pe terenul lui Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, și urcă pe locul 4 în play-off. Toni Petrea are 2 victorii și un trofeu în 2 meciuri ca antrenor al roș-albaștrilor.

FCSB a câștigat meciul echipelor aflate în „vacanță”, fără miză în ultimele 2 etape din play-off. Toni Petrea a început partida cu o formulă de start inedită, presărată cu puști, însă chiar și așa a reușit să părăsească Mediașul cu 3 puncte.

Victoria a fost asigurată de superb marcat de Ionuț Vînă în minutul 21, prima reușită a mijlocașului adus de la Viitorul în tricoul lui FCSB. Filmul execuției, mai jos (capturi TV Telekom Sport):

+2 FOTO

Roș-albaștrii s-au mișcat bine în atac în prima parte, fiind aproape de majorarea avantajului prin Adi Petre, care a fost blocat de Răzvan Pleșca.

De altfel, vârful lui FCSB s-a mișcat bine în prima repriză, însă acest lucru nu a fost suficient pentru a i se acorda încredere și în partea secundă. Toni Petrea a optat pentru o triplă-schimbare la pauză, toți cei 3 fotbaliști de atac fiind înlocuiți.

În a doua repriză Gaz Metan a urcat liniile, a pus presiune pe adversari, însă nu a reușit să marcheze golul egalizator. De cealaltă parte, Vînă a fost aproape să reușească „dubla”, după ce a luat pe cont propriu o acțiune. Mijlocașul și-a ridiculizat un adversar la marginea careului de 16 metri, însă șutul său a fost neinspirat și a trecut pe lângă poarta lui Pleșca.

Vezi AICI programul etapei #9 din play-off-ul Ligii 1

FCSB urcă pe locul 4 și mai are de disputat două meciuri pe teren propriu: cu Astra Giurgiu și restanța cu CFR Cluj, în timp ce codașa Gaz Metan o va întâlni în ultima etapă pe FC Botoșani, în deplasare.

Clasament play-off Liga 1:

Gaz Metan - FCSB 0-1

Gaz Metan - FCSB » Echipele de start

Gaz Metan (4-2-3-1): Pleșca - Butean, Marius Constantin, Larie, Velisar - Droppa, De Moura - Ciocan, Chamed, Trif - Dumitru Cardoso
Rezerve: Popa, Avram, Dogaru, Nicula, Răzvan Popa, Juel Nielsen, Diakota
Absenți: Batista, Pleașcă, Fofana, N. Roșu, Costea, Ely, Hora, S. Buș (toți la final de contract)
Antrenor: Dusan Uhrin

FCSB (4-3-3): Vlad - Pantea, Cristea, Miron, Panțîru - Moruțan, Perianu, Vînă - Niță, Petre, Dumitru
Rezerve: Udrea, Soiledis, Olaru, Pandele, Tand, Istrate
Absenți: V. Crețu, Ov. Popescu, Fl. Coman, Fl. Tănase, Man (menajați), Al. Stan, Nedelcu, I. Filip, Oiadă (accidentați)
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: „Gaz Metan” (Mediaș)
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj) și Valentin Avram (București)