FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - SEPSI 0-3

GAZ METAN - SEPSI 0-3. Covăsnenii fac spectacol la Mediaș și sunt pe locul 4 în Liga 1 » Clasamentul actualizat

Gaz Metan - Sepsi. foto: Cristi Preda +16   FOTO
Gaz Metan - Sepsi. foto: Cristi Preda

Articol de , , - Publicat sambata, 12 decembrie 2020 18:50 / Actualizat sambata, 12 decembrie 2020 22:08

Sepsi a continuat parcursul solid din acest sezon și s-a impus fără drept de apel în deplasarea de la Gaz Metan, scor 3-0.

Vezi AICI rezultatele și programul etapei #13!

Nu doar scorul reușit de trupa lui Leo Grozavu a ieșit în evidență la Mediaș, ci și cele trei goluri marcate de Sepsi. Toate de o frumusețe aparte.

Balul a fost deschis de Vașvari, în minutul 27. Mijlocașul a înscris dintr-o lovitură liberă executată perfect de la 35 de metri. Execuția lui Vașvari n-a rămas singura spectaculoasă a reprizei. Chiar înainte de pauză, Claudiu Petrila, tânărul de mare perspectivă împrumutat de CFR la Sfântu Gheorghe, a înscris tot din lovitură liberă.

Gaz Metan - Sepsi. foto: Cristi Preda (GSP)
+12 FOTO

Gaz Metan a rămas perplexă și pe durata reprizei secunde, iar covăsnenii au mai înscris o dată. Cum altfel, dacă nu printr-o superexecuție? Intrat pe teren în minutul 61, Aganovic, fostul fotbalist al FCSB-ului, a închis tabela cu un șut elegant, cu stângul, de la 20 de metri.

”Este un rezultat greu de digerat, nu am meritat să câştigăm, nu am meritat să luăm niciun punct, dar rezultatul este dureros. În ultimele două săptămâni toată presa a vorbit despre anumiţi jucători. Dacă cineva vedea acest joc, ei nici măcar în divizia a treia nu pot juca. Astăzi, ca să fiu sincer, dacă aş fi putut schimba la pauză 6-7-8 jucători, aş fi făcut-o. Mai sunt două jocuri în care ei trebuie să îmi arate ce vor şi ce pot, pentru că dacă nu mai vor le vom deschide uşa şi pot pleca oricând vor”
Jorge Costa, antrenor Gaz Metan, la TV Telekom Sport

"Am făcut un meci bun defensiv, nu am dat prea multe şanse adversarului. S-a dovedit încă odată că dacă intră determinaţi, dacă sunt toţi uniţi pot să reuşească lucruri extraordinare împreună"
Leo Grozavu, antrenor Sepsi

VIDEO Laszlo Dioszegy, declarații după victoria obținută de echipa sa

VIDEO Gabriel Vașvari, declarații după victoria obținută cu Sepsi

Victorie categorică pentru Sepsi, care e marea surpriză a campionatului. Trupa din Sfântu Gheorghe are 23 de puncte și pare cea mai solidă echipă din spatele tridentului FCSB - CSU Craiova - CFR Cluj.

Clasament Liga 1:

Gaz Metan - Sepsi 0-3

GAZ METAN MEDIAȘ - SEPSI SF. GHEORGHE, echipe de start:

Gaz Metan: Buzbuchi – Butean, Yuri, Larie, Velisar – Alceus, Francisco – P.Costea, Deaconu, Ze Manuel – Cardoso
Rezerve: Popa, Baco, Pambou, Chamed, R.Romeo, Sambu, Nițu, Horșia, Valente
Antrenor: Jorge Costa

Sepsi: Niczuly – Radoslav, Bouhena, B. Mitrea, Fl.Ștefan – Vașvari, Fofana, Golofca – N.Mitrea, Bajrovic, Petrila
Rezerve: Szanto, Tincu, Deligiannidis, Nouvier, Achabar, Aganovic, Safranko, Purece, Dumitrescu
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: Gaz Metan
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / Asistenți: Marica Mihai Marius (Bistriţa) și Tunyogi Ferencz (Zalău)

După Camora, Dumitru Cardoso anunță că vrea la naționala României: „Depinde de birocrație, dar mă gândesc la asta”