FOTBAL  »  Superliga  »

George Copos: "Arbitri străini!"

Articol de - Publicat duminica, 18 octombrie 2009 00:00

Copos a făcut scandal după meciul de aseară: l-a ameninţat pe "centralul" Tudor, considerînd că a dezavantajat Rapidul şi a influenţat rezultatul

George Copos a luat foc aseară, după derby, la GSP TV: "Tudor a făcut praf meciul, nu mai are ce căuta pe Giuleşti! Să-i fie ruşine să mai poarte ecusonul FIFA! Mai bine să meargă la Chiajna, la Vînju Mare. Din toată sărăcia noastră, la meciurile importante din Grant, vom cere şi vom aduce arbitri străini. Sînt în stare să merg cu taxiul ca să avem bani pentru asta!".

Au cerut 3 penalty-uri
Ce i se reproşează lui Alexandru Tudor? Mai întîi, imediat după al doilea gol al oaspeţilor, a lăsat jocul să continue la un contact în careul ardelenilor între Panin şi Herea, rapidistul fiind busculat de fundaşul ardelenilor. Era minutul 45 plus 2. Lovitură de la 11 m neacordată!

Cîteva zeci de secundă mai tîrziu, Herea a tras spre poarta adversă, Mureşan s-a opus, iar mingea l-a lovit în braţ, spre umăr, în careul CFR-ului. Chiar şi Dumitru Dragomir i-a spus la "oficială" lui Ioan Taban, preşedintele gazdelor, că se impunea lovitură de pedeapsă. În minutul 90, giuleştenii au solicitat a treia lovitură de la 11 metri, după intrarea lui Mureşan la Răduţă, dar Tudor n-a fost de acord nici de această dată.

"Greşeli inimaginabile la un arbitru care se vrea cu clasă. Am avut cel puţin două penalty-uri, în prima repriză"