FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FCSB 2-1

De ce l-a schimbat Gigi Becali pe Andrea Compagno: „I-am zis lui MM să-i spună”

Becali l-a criticat pe Compagno pentru că italianul „stă numai pe jos”. Foto: Imago Images +20   FOTO

Articol de - Publicat marti, 29 august 2023 08:42 / Actualizat marti, 29 august 2023 10:50

Patronul celor de la FCSB, Gigi Becali, a dezvăluit de ce atacantul italian Andrea Compagno (27 de ani), a fost schimbat în minutul 69 al meciului de la Arad, pierdut de vicecampioana României cu UTA, scor 1-2, în etapa cu numărul 7 din Superliga.

În minutul 69, Andrea Compagno a fost scos din teren și înlocuit cu tânărul mijlocaș Eduard Radaslavescu. FCSB juca atunci în 10 și era condusă din minutul 60 cu 2-1, după reușita lui Godberg Cooper

Nu îl iartă! Decizia lui Gigi Becali după ce Florinel Coman a fost eliminat cu UTA
UTA - FCSB 2-1

Iar patronul FCSB, Gigi Becali, a spus motivele pentru care l-a scos din teren pe Compagno. Latifundiarul din Pipera a precizat că nu a fost mulțumit de faptul că italianul cade prea ușor în urma contactelor cu adversarii și a hotărât să-l treacă atacant pe Florinel Coman, eliminat și el în minutul 83.

Gigi Becali explică de ce l-a scos pe Andrea Compagno în minutul 69 al meciului UTA - FCSB

„Schimbarea lui Compagno? Eram în mai puțini oameni și, oricum, Coman nu făcea faza defensivă. Lasă să fie Coman vârf, poate dădea un gol acolo.

Nu mai am timp și nu vreau să merg să fac morală fotbaliștilor. I-am zis lui MM să vorbească cu Compagno

Una-două, pac jos, pac jos! Ca dovadă că uite nu-ți mai dă goluri. Are doi metri. Tu ce faci, te arunci jos?”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.

VIDEO. Golul marcat de Andrea Compagno în FCSB - CFR Cluj

Ce dialog ar fi purtat pe teren Florinel Coman cu arbitrul George Găman: „Asta mi-a spus! Săracul, a mai fost suspendat...”

Fostul arbitru crede că UTA nu ar fi trebuit să primească penalty-ul din care a egalat-o pe FCSB: „Nu pot să spun că mingea se duce în mâna lui Pantea”

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!