LIGA 1  ·  FCSB

Gigi l-a ajuns pe Gică! Strategia lui Becali a dat roade: FCSB stopează supremația Viitorului

Gigi Becali a reușit să stopeze supremația Viitorului la juniori
Gigi Becali a reușit să stopeze supremația Viitorului la juniori

Articol de , , - Publicat miercuri, 18 noiembrie 2020 12:28 / Actualizat miercuri, 18 noiembrie 2020 16:34

Pentru prima dată de când s-a înființat Academia din Berceni, FCSB e peste Viitorul sau măcar la același nivel în cele două competiții-etalon pentru nivelul juniorilor: Liga Elitelor U19 și U17.

Academia lui Gică Hagi n-a avut, practic, rival în ultimii ani în campionatele de juniori. A câștigat trofee pe bandă rulantă, indiferent că s-a numit campionat sau Cupa României. De câțiva ani, Gigi Becali i-a urmat modelul și a înființat și el o Academie de juniori, în baza de la Berceni, unde a creat condiții de 5 stele, de la terenuri până la minihotel și sală de forță și, implicit, a investit milioane de euro.

Iar primele rezultate se văd chiar din actualul sezon. În principalele competiții ale juniorilor, cele organizate de FRF, Liga Elitelor U19 și U17, FCSB e în momentul de față pe primul loc. Fie la egalitate cu Viitorul, fie de una singură. Lucru remarcabil având în vedere că în anii trecuți, clubul patronat de Hagi nu avea nici un fel de adversitate și câștiga grupa de campionat fără niciun fel de emoții.

Vin derby-urile

Acum, FCSB e un oponent redutabil. În Seria de Est la U19, cele două sunt la egalitate, fiecare dintre ele suferind câte un eșec, iar meciul direct e programat peste două etape. Cel mai bun exemplu că FCSB a ajuns din urmă Viitorul e și modul în care arată rubrica de goluri marcate în actualul sezon: 32 înscrise de FCSB, 32 înscrise și de Viitorul. Sezonul precedent, în tot sezonul, Viitorul a marcat 103 goluri, cu aproape 50% mai mult decât FCSB. De asemenea, în campionatul trecut, Viitorul a câștigat la pas.

La Liga Elitelor U17, FCSB are un parcurs formidabil, de invidiat până și pentru o Academie cum e cea a lui Gică Hagi. În primele 8 etape, roș-albaștrii au făcut punctaj maxim și au două puncte peste Viitorul. FCSB a marcat nu mai puțin de 47 de goluri. Ceea ce înseamnă o medie uluitoare de aproape 6 goluri înscrise pe meci. De fapt, rezultatele din acest sezon spun totul:

FCSB - Petrolul8-1
Clinceni - FCSB0-5
FCSB - Dinamo8-2
Voluntari - FCSB1-4
FCSB - Chiajna9-0
LPS Buzău - FCSB1-4
FCSB - Sport Team București7-1
Sepsi - FCSB0-2

În campionatul precedent, Viitorul nu doar că s-a impus lejer și a câștigat seria de Est, dar distanța față de FCSB a fost imensă: o diferență de 16 puncte și de 46 de goluri! Și la U17 disputa directă se va produce peste două etape, pe terenul Viitorului.

Campioanele din ultimii 5 ani

SEZON / LIGA ELITELORU19U17
2015-2016ViitorulViitorul
2016-2017DinamoCraiova
2017-2018ViitorulViitorul
2018-2019ViitorulBanatul Timișoara
2019-2020Viitorulnu s-a jucat finala

FCSB a apărut în Liga Elitelor abia acum 2 ani

SEZON / LIGA ELITELORU19U17
2015-2016--
2016-2017--
2017-2018--
2018-2019locul 4 în Seria de Estsemifinalistă
2019-2020locul 3 în Seria de Estlocul 5 în Seria de Est

Explicațiile lui Becali: "Am investit mai mult decât Hagi"

În urmă cu mai puțin de 3 luni, patronul FCSB a explicat modul în care a gândit atunci când s-a decis să dezvolte Academia de copii și juniori. "Am luat cei mai buni juniori. Pe mine m-a învăţat tata de mic copil, când mergeam cu oile: ţine picioarele sub plapumă, să nu răceşti, asta îmi zicea. Aşa m-a învăţat, să mă întind cât îmi este plapuma, să nu fac temperatură. Eu nu vreau să fac temperatură! Eu am investit mai mult decât Gică Hagi în Academie. În Europa nu găseşti aşa ceva, ce avem noi la bază. Cămine pentru copii, ei stau acolo, mănâncă acolo, dorm acolo. M-ar încânta să vină antrenorul să zică ‘Domnul Becali, vreau jucătorul cutare, de la Academie’. Mi-ar lua o piatră de pe inimă, că nu eu trebuie să mă ocup de transferuri, dar m-am săturat să dau chix şi nu vreau să dau faliment", a declarat Becali.

FCSB a diminuat și distanța în ierarhia Academiilor

De câțiva ani, FRF a realizat și un top al Academiilor de copii și juniori de la nivelul întregii țări. Punctajul total o plasa pe Viitorul, în 2019, detașat pe primul loc, cu un avans de 14 puncte față de locul secund, ocupat de U Craiova. Dezvoltarea FCSB-ului la acest capitol a produs o creștere mare de punctaj pentru clubul lui Becali în 2020, care a urcat pe locul 2. Iar ecartul față de Viitorul s-a diminuat, de la 20 de puncte la numai 5.

AcademiePunctaj 2020Punctaj 2019
1. Viitorul93,4291,5
2. FCSB88,1871,7
3. Dinamo84,8674,5
4. Chiajna84,8165,4
5. Csikszereda83,963,2
6. Sport Team București83,3470,4
7. U Craiova81,5977,1
8. Voluntari81,1372,6
9. ASU Poli Timișoara81,1056,5

Cum se punctează

Procedura de evaluare acoperă 7 domenii fundamentale pentru performanța în fotbalul juvenil, fiecare cu mai multe categorii. Fiecare categorie este evaluată pe o scară de la 1 la 4 puncte. În același timp, fiecare categorie are o pondere diferită la evaluarea totală. Iată cele 7 domenii și ponderea lor la total (100%), fiecare academie putând obține maximum 100 de puncte:

  • STRATEGIE ȘI FILOSOFIE 10,6 % 
  • ECHIPE ȘI JUCĂTORI 12,1% 
  • STAFF TEHNIC 19,4% 
  • STAFF SUPORT 6,8% 
  • ANTRENAMENTE ȘI MECIURI 9,7% 
  • INFRASTRUCTURĂ ȘI FACILITĂȚI 20,8% 
  • REZULTATE 20,6%

FCSB riscă intrarea în insolvență! Cine este reclamantul și ce datorii are clubul lui Becali

Citește mai multe știri din Liga 1:



Și-a drogat rudele, apoi le-a tăiat gâturile cu un topor. Anunțul făcut acum despre femeia care și-a ucis familia pentru că s-a opus relației ei cu un tânăr mai sărac
Libertatea
Comentarii (34)
rockyus  •  19 Noiembrie 2020, 20:41
Postat de endeavour pe 18 Noiembrie 2020, 13:26

Gigi becali nu are nevoie de jucatori. Il are pe deaconu si trupa lui de balerini.

Iti raspunzi singur la comentariu ))) cre'ka Covidu' e de vina )))

endeavour  •  18 Noiembrie 2020, 20:27
Postat de anti.cioban pe 18 Noiembrie 2020, 17:08

Bisnita cu branza in vremuri de restriste nu inseamna inteligenta, inseamna doar vocatie infractionala.

Inseamna aceeasi *** care a tras fotbalul romanesc cu 100 de ani inapoi!!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

endeavour  •  18 Noiembrie 2020, 20:26
Postat de pe 18 Noiembrie 2020, 15:15

Traiasca academia Deaconu bricheta!

Traiasca scoala de fotbal Avram si Fesnic!! Traiasca gigi! Traiasca blatul!!

Vezi toate comentariile (34 )
Comentează
Agenda
Oră Competiție / Post TV
13:30 Tenis, WTA
Turneul din Doha
Digi 2
17:30 Fotbal, Liga 1
Poli Iași - Voluntari
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
20:30 Fotbal, Liga 1
CFR Cluj - FC Argeș
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga 2
St.Pauli - Hamburger
Digi 3, Telekom 3, Look Sport 2
22:00 Fotbal, La Liga
Real Madrid - Real Sociedad
Digi 2, Telekom 2, Look Sport
22:00 Fotbal, Premier League
Everton - Southampton
Eurosport
Program TV complet
Liga 1