FOTBAL  »  LIGA 1  »  U CRAIOVA - U CLUJ 1-1

Groparul

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 octombrie 2007 00:00

Portarul Craiovei, Nicusor Banica, si-a curatat echipa la debutul lui Napoli. "Dupa sapte infringeri la rind, vor urma tot atitea victorii", anunta Adrian Mititelu dupa cel de-al doilea succes consecutiv al alb-albastrilor, 1-0 la Bistrita. Profetia patronului din Banie nu s-a implinit insa. Cu antrenori noi, Napoli, respectiv Multescu, Craiova si Clujul au oferit un fotbal frumos in prima repriza. Mai hotariti au fost insa juvetii, care au impins jocul spre poarta adversa inca de la debut. Velcovici (8) a centrat bine de pe stinga, Costea a ratat reluarea din careul mic. Oaspetii au raspuns prin Nemanja Jovanovic (12), cu o torpila blocata de Mitchell.

Apoi, Tanasa (13) si Dorel Stoica (14) au creat si ei panica in defensiva ardelenilor cu suturi puternice, dar Martin Tudor a avut sansa. si, exact atunci cind Clujul parea sufocat in propria jumatate de teren, Negrean (22) a fost aproape sa dea mare lovitura: "cap" din 10 metri, scos in extremis de Banica. Stoianof (42) a fost si el aproape de deschiderea scorului, dar lovitura lui de cap nu l-a putut bate pe goalkeeperul lui Multescu.
Golul a cazut imediat dupa pauza. Tanasa a patruns pe stinga, a centrat, iar Park a trimis nefericit din citiva metri in propria poarta. Craiova a continuat sa atace, Clujul a replicat cu contraatacuri periculoase, meciul s-a incins. si cu 9 minute inainte de final, inlocuitorul suspendatului Barnescu, Nicusor Banica, a gresit grav. A scapat printre miini mingea centrata de Olah si Savu a profitat: 1-1. Iar pentru olteni urmeaza alte 5 meciuri fara Bornescu in poarta!

"Vrem echipa!"
Galeria craioveana l-a contestat si ieri pe patronul Adrian Mititelu. Fanii l-au injurat pe finantator chiar si atunci cind stiinta conducea cu 1-0 si au luat foc spre final, cind Clujul a reusit egalarea. "Vrem echipa! / Vrem echipa!", au strigat ultrasii. Ei au scandat numele lui Dinu Patriciu, om de afaceri care a fost interesat de Craiova in urma cu 3 ani.

Playtech: Carmen Tănase rupe tăcerea despre motivul pentru care refuză testarea și vaccinarea anti-Covid-19: „Niște minciuni care...