FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - PANDURII 1-1

Haţegan fără greşeală » După prestaţia contestată de la Sociedad - Şahtior, arădeanul a arbitrat perfect la Cluj

Articol de GSP - Publicat luni, 23 septembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2013 22:51

După prestaţia din Liga Campionilor de la Sociedad -Şahtior (0-2), unde a fost criticat de spanioli, "centralul" arădean a arbitrat fără cusur.

Două faze dificile a avut de judecat Ovidiu Haţegan în prima repriză, pe care le-a apreciat corect. Prima în minutul 13, cînd Erico l-a agăţat pe Florin Costea, iar "centralul" pe fază a acordat corect penalty.

Mai apoi, o fază controversată s-a petrecut în minutul 27. Ciucur a încercat să-l deschidă pe Matulevicius, mingea a deviat din Haţegan şi a ajuns la atacantul lituanian, care se afla în ofsaid.

Atent, asistentul Valentin Avram a ridicat prompt fanionul, "centralul" validînd poziţia neregulamentară pentru că balonul nu a lovit un adversar, ci arbitrul care nu face parte din joc.

De altfel, observatorul Nicolae Grigorescu, care a stat la masa presei alături de secretarul clujenilor, Iustin Balaj, nu i-a reproşat la final nici o fază arădeanului.