FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - POLI IAȘI

Hermannstadt - Poli Iași, remiză cu final incendiar » Penalty ratat în prelungiri! Clasamentul ACUM

Hermannstadt și Poli Iași deschid etapa cu numărul #17 a Superligii. Partida începe la 17:30 și poate fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și la tv pe Digi Sport 1, Orange Sport 1 și Prima Sport 2.

Articol de , - Publicat vineri, 24 noiembrie 2023 19:40 / Actualizat vineri, 24 noiembrie 2023 20:30

Hermannstadt și Poli Iași au remizat, scor 0-0, în primul meci al etapei cu numărul #17 a Superligii.

Sibienii au ratat marile ocazii ale primei reprize. Defensiva ieșeană a scăpat cu greu la dubla ocazie din minutul 12, când Gabi Iancu și Alexandru Jipa nu au reușit să înscrie din poziții foarte bune, după incursiunea lui Baba Alhassan. În minutul 20, Daniel Paraschiv a scăpat singur cu Silviu Lung jr., dar atacantul a șutat în plasa laterală.

În repriza secundă, cele două echipe și-au împărțit momentele de dominare, fără să își creeze mari ocazii de gol. Finalul de meci a găsit-o pe Hermannstadt mai insistentă pe fază ofensivă. Gazdele puteau înscrie în minutul 88, dar Silviu Lung jr. l-a blocat pe Ruben Fonseca din 5 metri, după o centrare de pe partea dreaptă.

Hermannstadt - Poli Iași, remiză cu final incendiar

În minutul 90+2, Alin Jipa a trimis o centrare către Ruben Fonseca, acesta a lovit mingea cu capul, dar balonul a fost oprit din drumul spre poartă de mâna lui Florin Ilie. Arbitrul a revăzut faza la VAR și a indicat lovitură de la 11 metri.

Hermannstadt putea obține toate punctele, însă a irosit lovitura de pedeapsă. Petrișor Petrescu a trimis de la punctul cu var pe lângă poarta apărată de Lung.

Notele GSP în Hermannstadt - Poli Iași 0-0:

• FC Hermannstadt: Căbuz 6 - Al. Oroian 6 (84 Medina), Fl. Bejan 6, I. Stoica 6 (cp), M. Butean 5 - Balaure 5 (70 P. Petrescu 3), Mino 6, Alhassan 5 (70 I. Biceanu 6), Al. Jipa 5 - G. Iancu 5 (60 Neguţ 5), Paraschiv 5 (84 Valente Fonseca).
    Antrenor: Marius Maldarasanu 6.

• Poli Iaşi: Lung 7 (cp) - Martac 6, Fl. Ilie 4, Katanec 5, Ispas 5 - Bordeianu 5 (75 Jatoba 5), Marchioni 5 - Ştefanovici 5 (80 Gheorghiţă), A. Ciobanu 5 (46 A. Roman 6), Phelipe 6 (90 Samayoa) - Harrison 5 (46 Sg. Buş 5).
    Antrenor: Leo Grozavu 6.

Programul complet al etapei #17

• 2.700 de spectatori au fost prezenți pe Stadionul Municipal din Sibiu
  • Silviu Lung a fost al 7-lea căpitan al ieşenilor în primele 17 etape, după Răzvan Tincu, Mădălin Martac, Alin Roman, fiecare câte un meci, Gabriel Vaşvari - două jocuri, Mihai Bordeianu - 3 partide şi Nicolas Samayoa - 8

FINAL. Hermannstadt - Poli Iași 0-0

Hermannstadt - Poli Iași, echipe de start:

HERMANNSTADT (4-4-2):  Căbuz - Butean, Bejan, Stoica, Oroian - Balaure, Mino, Alhassan, Jipa - Iancu, Paraschiv
REZERVE: Muțiu, Biceanu, Bucuroiu, Fonseca, Găman, Medina, Murgia, Neguț, Petrescu
ABSENȚI: Adi Petre, D. Iancu (accidentați)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

POLI IAȘI (4-4-2): Lung jr. - Martac, Ilie, Katanec, Ispas - Ciobanu, Bordeianu, Marchioni, Stefanovici - Luis Phelipe, Harrison
REZERVE: Ailenei, Buș, Jatoba, Dumitru, Gheorghiță, Ion, Roman, Samayoa, Tincu
ABSENȚI: -
ANTRENOR: Leo Grozavu

Arbitru: Kovacs Istvan (Carei), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui), Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Bârleanu Vlad (Bucureşti)
Stadion: Municipal (Sibiu)

MM Stoica a făcut un anunț-șoc: „Am bătut palma cu Săpunaru”