FOTBAL  »  Superliga  »  ARBITRAJ

A dormit până acum! GSP a analizat toate penalty-urile acordate de Feșnic după decizia controversată din CS Mioveni - Rapid: a comis-o la 5 din 6

În actualul sezon, arbitrul Horațiu Feșnic a acordat 6 lovituri de la 11 metri în cele 14 meciuri conduse

Articol de , - Publicat luni, 20 februarie 2023 17:49 / Actualizat luni, 20 februarie 2023 19:41

În actualul sezon, arbitrul Horațiu Feșnic a acordat 6 lovituri de la 11 metri în cele 14 meciuri conduse ♦ Din cinci dintre ele au rezultat goluri marcate neregulamentar, însă doar reușita lui Marko Dugandzic din CS Mioveni - Rapid (0-0) a fost anulată și a cerut repetarea execuției.

Horațiu Feșnic (33 de ani) a fost luat în colimator de rapidiști la finalul meciului de vineri seară de la Mioveni. Motivul a fost că, în minutul 85, „centralul" din Cluj a decis repetarea loviturii de la 11 metri transformată de Dugandzici pentru că Funsho Bamgboye era intrat în suprafața de pedeapsă în momentul execuției.

La repetare, Marko a tras peste și s-a terminat 0-0.

„Dacă ar fi să luăm toate penalty-urile, nu s-ar marca din niciunul. Nu putem să fim mai catolici decât Papa! Nu contează numele arbitrului, Rapid nu dorește să caute alibiuri. Sunt și ei oameni și pot fi și ei apăsați. Dar astăzi nu am câștigat pentru că s-a dorit repetarea penalty-ului la Marko Dugandzici" a fost mesajul președintelui Daniel Niculae.

Doar un gol marcat corect din penalty cu Horațiu Feșnic la centru

În actualul sezon, Feșnic a fost delegat de Comisia Centrală la 14 meciuri și a acordat lovituri de la 11 metri în șase dintre ele.

Gazeta Sporturilor a analizat cele șase execuții pentru a observa modul în care a procedat clujeanul în aceste partide. Concluzia? Pe lângă penalty-ul repetat al lui Dugandzici, Feșnic trebuia să mai repete încă patru!

Un singur gol s-a marcat regulamentar de la punctul cu var cu Horațiu la „centru", în confruntarea de la Ploiești, din etapa 20, dintre Chindia și FCSB, 0-2, atunci când Radunovici a marcat și niciun jucător nu era intrat în careul de 16 metri.

Părerea specialistului

„Nu s-au respectat condițiile de executare la penalty. Jucători din ambele echipe au intrat în suprafața de pedeapsă înaintea ca mingea să fie lovită. Indiferent de rezultatul execuției, lovitura se repetă. Nu se inventariază câți jucători au intrat în careu, nu contează asta. Dacă au intrat din ambele echipe, regulamentul spune că penalty-ul se repetă”, a spus Ion Crăciunescu, fost arbitru internațional.

Șucu îl interzice pe Marian Iancu la Rapid: „A cumpărat Timișoara cu bani din escrocherii și inginerii financiare”

Rapid, comunicat fără precedent după meciul cu Mioveni » Replică acidă a lui Mihai Stoica + Verdictul specialistului