FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CFR CLUJ 2-0

Încă speră

Articol de GSP - Publicat joi, 11 iunie 2009 00:00

Cu gîndul la finala Cupei, CFR-ul a cedat la Mediaş. Gazdele pot juca şi la anul în Liga I dacă Argeşul va fi retrogradată

După calculele hîrtiei, remiza era rezultatul care nu supăra pe nimeni la Mediaş. Cu un punct "găzarii" îşi consolidau locul 15 în clasament, iar "feroviarii" rămîneau pe 4 indiferent de celelalte rezultate ale etapei.

Jucătorii celor două formaţii nu au vrut să complice prea mult matematica de la cabine şi au menajat iarba în faţa porţilor.

Stăncioiu s-a dezmorţit la şutul de la distanţă al lui Bud (12) şi la centrarea brazilianului Eric (27) ce-l viza pe Pîrvulescu. În timp ce titularii se odihneau în tribună pentru finala Cupei, rezervele CFR-ului făceau acelaşi lucru, dar în teren.

Singurul şut la poarta lui Vîtcă a venit din bocancul lui Frangipane (29) şi s-a scurs pe lîngă poartă. În startul părţii secunde, Bud le-a demonstrat clujenilor că ar fi un transfer reuşit. Atacantul a preluat în afara careului, a pivotat şi a finalizat sec pentru 1-0 (47). Cu biletele, pentru un singur tur preliminar în Europa League, în buzunar încă dinaintea jocului, clujenii n-au avut reacţie. Medieşenii aşteaptă acum retrogradarea Argeşului pentru a juca şi în sezonul viitor în Liga 1.

Nu au uitat
Fanii clujeni prezenţi la meci au afişat un banner cu mesajul "29.05.2004 - Vă mulţumim", în semn apreciere pentru ajutorul acordat de medieşeni CFR-ului la promovarea în prima divizie. Gaz Metan a remizat atunci, 0-0, în ultima etapă, la Petroşani, rezultat ce a permis clujenilor să ajungă în Liga i. (Cosmin Prişcă)

Probleme cu nocturna
Nocturna stadionului din Mediaş le-a dat mari bătăi de cap organizatorilor. La prima încercare, înainte cu 40 de minute de meci, aceasta nu s-a aprins. Abia pe finalul primei reprize, reflectoarele au început să funcţioneze, dar s-au stins din nou după numai cîteva minute. Problema a fost remediată la pauză, cînd a fost înlocuită o bobină. (Cosmin Prişcă)