FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA - WISLA CRACOVIA 0-2

Inca un esec

Articol de GSP - Publicat marti, 10 iulie 2007 00:00

Universitatea nu a reusit sa cistige in fata polonezilor de la Wisla Cravovia. Meciul a fost dominat de la inceput de fosta echipa a lui Dan Petrescu. Tehnicianul Florin Cioroianu a inceput cu Bornescu - Ciuca, Stoica, Mitchell - Dananae, Gargalie, Prepelita, Rose - Tanasa, Baird, Wobay. In timp ce Wisla a folosit urmatoarea echipa: Cebanu - Koboszka, Glowacki, Dudka, Markovic - Kosowski, Golos, Burns, Cwielong - Kmiecik, Paulista. In minutul 20, Burns are o intrare dura la Prepelita, insa arbitrul lasa jocul sa continue. Prepelita nu mai poate continua si este inlocuit cu Dina. Doua minute mai tirziu Tanasa trage puternic, portarul nu reuseste sa retina, dar mingea este scoasa de pe linia portii de Kosowski.

In minutul 37, Wisla reuseste sa deschida scorul, dupa o centrare de la Paulista de pe partea dreapta, mingea ajunge la Kmiecik care din voleu reuseste sa inscrie. Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Craiova rateaza incredibil. Doua suturi consecutive ale lui Tanasa care sint respinse de portar, mingea ajunge la Dina, care trage puternic, dar balonul este respins de pe linia portii. Dupa pauza, la Universitatea au mai evoluat Girla, Pirvu, Barboianu, Gaman si Velcovici. stiinta a inceput tare si repriza secunda, dar jucatorii oltenilor au ratat incredibil. In minutul 70, Wisla reuseste sa inscrie prin Paulista de la 11 metri, dupa un fault al lui Curteanu. Pe toata durata reprizei secunde fazele importante au lipsit, scorul raminind neschimbat. Universitatea pierde cel de-al doilea amical tare al verii, dupa 1-2 cu maghiarii de la Sopron.