FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - FARUL 1-1

Ion Crăciunescu a elucidat fazele controversate din Gaz Metan - Farul » Două decizii eronate

Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate din partida Gaz Metan Mediaș - Farul, încheiată 1-1

Articol de GSP - Publicat luni, 29 noiembrie 2021 20:03 / Actualizat luni, 29 noiembrie 2021 23:00

Fostul mare arbitru Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate din partida Gaz Metan Mediaș - Farul, încheiată 1-1. Acesta e de părere că ambele decizii ale lui Iulian Călin au fost eronate.

Farul a primit un penalty intens contestat de gazde în prelungirile partidei, în urma unui duel între De Moura și Adi Petre. Ion Crăciunescu spune că lovitura de pedeapsă nu trebuia dictată.

Gaz Metan - Farul 1-1 » Constănțenii înscriu din penalty la ultima fază! Scandal URIAȘ după meci
Gaz Metan - Farul 1-1

„Văd o lovitură genunchi în genunchi. Fotbalistul Farului preia mingea, apoi cade. Nu e penalty. Arbitrul a crezut că l-a călcat pe picior sau i-a pus piedică. Să nu-i fi spus cineva de la margine ceva. Nu, nu este penalty!”, a spus Ion Crăciunescu, la emisiunea „Fotbal Club”, de la Digi Sport.

Duelul dintre Moura și Adi Petre

N-a fost niciun pic de contact. Nu a fost atins de nimeni atacantul lor! Băieții plâng în vestiar, sunt supărați. Nu poți să pierzi în halul acesta.

Ronaldo Deaconu, fotbalist Gaz Metan

Cât despre primul gol al partidei, înscris de Ronaldo Deaconu dintr-o poziție la limită, fostul mare arbitru a considerat că fotbalistul medieșenilor se afla într-o poziție neregulamentară: „Pare a fi ofsaid. Nu avem linie de la VAR, dar pare a fi ofsaid”, a spus acesta.

Mai mult, conform spuselor lui Ion Crăciunescu, se pare că Farul ar fi trebuit să beneficieze de un penalty în minutul 70, la 1-0 pentru Gaz, la un duel în interiorul suprafeței de pedeapsă între Jefte și Matricardi.

Golul lui Gaz Metan, înscris dintr-o poziție suspectă de ofsaid

Gaz Metan Mediaș a deschis scorul în meciul cu Farul Constanța dintr-o poziție suspectă de ofsaid.

Gazdele au deschis scorul în minutul 44, dintr-o poziție suspectă de ofsaid. După o primă repriză în care marile ocazii le-au aparținut constănțenilor, formația lui Ilie Poenaru a înscris pe contraatac. Însă golul lui Vlad Morar a venit dintr-o poziție neregulamentară. În minutul 44, Ronaldo Deaconu l-a lansat pe culoar pe Morar.

Atacantul a pătruns spre careul oaspeților și a înscris printr-o finalizare de efect. Totuși, el se afla într-o poziție suspectă de ofsaid în momentul în care a primit pasa de la Deaconu. Brigada lui Iulian Călin a validat golul, iar gazdele au intrat în avantaj la cabine.

VIDEO Leo Grozavu: „Arbitrilor le este teamă de Gică Hagi! Eu nu o să fiu niciodată tratat precum el sau Reghecampf”

Hagi, dezavantajat?! Golul lui Gaz Metan, înscris dintr-o poziție suspectă de ofsaid