FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - FARUL 1-1

Gaz Metan - Farul 1-1 » Constănțenii înscriu din penalty la ultima fază! Scandal URIAȘ după meci

Gaz Metan - Farul 1-1 FOTO: facebook.com/GazMetanMediasOficial

Articol de GSP - Publicat luni, 29 noiembrie 2021 19:35 / Actualizat luni, 29 noiembrie 2021 22:25

Farul a obținut in extremis un punct pe terenul lui Gaz Metan, în penultimul meci din etapa #17 din Liga 1, încheiat 1-1. Constănțenii au egalat din penalty, în al șaptelea minut al prelungirilor. Morar a deschis scorul înainte de pauză, Jefte Betancor fiind cel care a adus egalarea la ultima fază a partidei.

Ion Crăciunescu a elucidat fazele controversate din Gaz Metan - Farul » Două decizii eronate
GAZ METAN - FARUL 1-1

Gazdele au deschis scorul în minutul 44, dintr-o poziție suspectă de ofsaid. După o primă repriză în care marile ocazii le-au aparținut constănțenilor, formația lui Ilie Poenaru a înscris pe contraatac. Însă golul lui Vlad Morar pare să fi venit dintr-o poziție neregulamentară. În minutul 44, Ronaldo Deaconu l-a lansat pe culoar pe Morar.

Atacantul a pătruns spre careul oaspeților și a înscris printr-o finalizare de efect. Totuși, el se afla într-o poziție suspectă de ofsaid în momentul în care a primit pasa de la Deaconu. Brigada lui Iulian Călin a validat golul, iar gazdele au intrat în avantaj la cabine.

Controverse și la golul secund! Și ce scandal după meci!

Trupa lui Hagi a alergat toată repriza secundă după egalare, care a venit când nici Hagi nu mai spera, în prelungiri.

Farul a primit un penalty intens contestat de gazde, în urma unui duel între De Moura și Adi Petre, iar golgeterul Jefte a transformat.

Duelul dintre Moura și Adi Petre

Fluierul final a adus un scandal de proporții pe gazon! Jucătorii gazdelor s-au năpustit asupra lui Iulian Călin, care a avut nevoie să fie escortat de stewarzi pentru a scăpa de furia medieșenilor.

Văd o lovitură genunchi în genunchi. Fotbalistul Farului preia mingea, apoi cade. Nu e penalty. Arbitrul a crezut că l-a călcat pe picior sau i-a pus piedică. Să nu-i fi spus cineva de la margine ceva. Nu, nu este penalty!

Ion Crăciunescu, la Fotbal Club, pe Digi Sport

Gaz Metan - Farul 1-1

Gaz Metan - Farul, echipe de start

Gaz Metan: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Matias, Dobrescu - Alceus, Lixandru - Chamed, Deaconu, Trif - Morar
Rezerve: Buzbuchi, Filip, Velisar, Romeo, Horj, Izata, Șteau, Gașpar, Irobiso
Antrenor: Ilie Poenaru

Farul: Aioani - Mladen, Larie, Ghiță, De Nooijer - Boboc, Artean, Purece - Ely Fernandes, Betancor, Pitu
Rezerve: Brănescu, Dobrosavlevici, Radaslavescu, Sali, Chițu, Ciobanu, Pires, Buta
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: Gaz Metan, Mediaș
Arbitru: Iulian Călin / Asistenți: Ovidiu Artene, Ciprian Danșa

VIDEO Gheorghe Hagi: „Unde am stat, am ieșit cel mai bun! Acela e un lider”

FOTO Mesaj anti-Digi Sport, blurat pe transmisiunea în direct » Derapaj vulgar al galeriei de la CSU Craiova

A marcat în Bănie și își cere locul în primul „11” la FCSB: „Am zis-o și după meciul cu Mioveni, apoi am prins un minut în 3 meciuri”