FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - DINAMO 0-1

Chin și cu ciuca bătăilor » Dinamo a avut doar 3 șuturi cadrate la Mediaș și a tras de timp în prelungiri!

Gaz Metan Mediaș - Dinamo, în etapa #6 din play-out, live

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 aprilie 2022 21:51 / Actualizat vineri, 22 aprilie 2022 22:04

Dinamo a câștigat cu greu meciul cu Gaz Metan, 1-0, după o prestație lamentabilă a jucătorilor lui Dusan Uhrin jr.

Cu gândul la baraj, fanii lui Dinamo așteptau o victorie lejeră în fața lui Gaz Metan, care să le dea speranțe pentru meciurile care vor decide dacă formația alb-roșie rămâne în Liga 1.

Programul complet din play-out AICI!

Cum arată primele propuneri pentru noua siglă a lui Dinamo: „Mi-a venit rău! Câini cu solzi, rechini, gladiatori, orci”
DINAMO

Dinamo s-a chinuit cu Gaz Metan

Cu o formație alcătuită din puști și cu amintirea acelui 0-8 cu Rapid, Gaz Metan a încasat doar un gol de la „câini”, după un meci extrem de slab al dinamoviștilor, în care au șutat doar de 3 ori pe poartă.

După un sfert de oră slab, Morar a avut prima ocazie a lui Dinamo, o lovitură liberă de la 20 de metri executată peste. Oaspeții au încercat să atace, dar nu au avut nicio ocazie periculoasă. Primul șut cadrat al „câinilor” a venit abia în minutul 31, apoi Grădinaru a trimis în bară în minutul 32, dintr-o centrare.

Singurul gol a picat în urma unei faze fixe. În minutul 41, Cătălin Carp a marcat cu o lovitură de cap, după un corner.

Dinamo, jenantă și în repriza a doua

Prestația lui Dinamo din partea secundă a fost una de coșmar. Jucătorii lui Uhrin nu au mai creat pericol la poarta lui Gaz Metan, al treilea șut pe spațiul porții adverse venind în minutul 90+2.

19șuturi pe poartă a avut Rapid la 8-0 cu Gaz Metan, etapa trecută

„Câinii” au jucat extrem de modest, au comis erori la execuții simple și au părut lipsiți de forță, concentrare și inspirație în fața unei formații care așteaptă finalul sezonului pentru a dispărea din fotbal.

Dinamo a tras de timp la Mediaș! Uhrin jr., schimbare în minutul 90+4!

De teamă unei rușini maxime, Uhrin jr. le-a sărit în ajutor elevilor lui și a făcut o schimbare în minutul 90+4, pentru a mai trage de timp! Astfel, antrenorul ceh l-a scos pe Antonio Bordușanu pentru a-l introduce pe Geani Crețu, care a bifat 30 de secunde pe teren!

1.200 de faniau asistat la meciul dintre Gaz Metan și Dinamo, 200 dintre ei fiind susținători ai „câinilor”

După această victorie, Dinamo ajunge la 16 puncte și este pe locul 14, care duce la baraj. Gaz Metan e ultima, cu -25 de puncte.

FINAL » Gaz Metan Mediaș - Dinamo 0-1

Gaz Metan Mediaș - Dinamo, echipele de start

Gaz Metan: Bumbar – Kanda, Mathaus, Avram, C. Maxim – Francisco, Iancu – Șteau, Gașpar, P.Costea – Noian
Rezerve: Grosz, Câmpean, Covaci, Domșa, Harfas, Tala, Ursu
Antrenor: Flavius Boroncoi

Dinamo: Eșanu – Moura, Jovanovic, Carp, A. RADU – Bordușanu, Răuță, Pierret, Grădinaru – C. Matei – V. Morar
Rezerve: Figueiredo, Patriche, Crețu, Rodriguez, Torje, Filip, Mihaiu, Ivanovski, Măgureanu
Antrenor:  Dusan Uhrin

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Avram Robert (Piteşti) / A1: Slabu Stelian (Braşov), A2: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)

Două cluburi din Liga 1 au punctaj cu minus după ultimele sancțiuni dictate de FRF