FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FC TIMIŞOARA 0-0

Joc în gol

Articol de GSP - Publicat luni, 26 octombrie 2009 00:00

O remiză oarbă după un meci prea zgîrcit

1-1 în Ghencea şi ora exactă se dă în meciul de la Cluj. Timişoara începe derby-ul fără golgeterul Goga. Nu trece nici un minut şi e pe cale să mai piardă un titular, doborît de propria galerie. Culmea, după şocul groaznic, Bonfim prinde aripi. Brazilianul prelucrează prima ocazie a partidei, dar execuţia lui Artiom nu are fineţea unui duel pentru titlu. Bonfim se decide să-şi încerce şi el şansa. N-are noroc. Se joacă tacticizat, fără floricele. CFR nu găseşte breşe în sistemul cu trei fundaşi centrali propus de Sabău. Lipseşte Goga şi Bucur nu vrea ca echipa să simtă că nu are guri de foc. Demarează cu mingea la picior din staţia Alcantara, dar îl ţinteşte pe Nuno Claro de la doar 8 metri.

După 30 de minute notăm şi prima ocazie a Clujului. Nei nu nimereşte colţul lung de la 25 de metri. Conceicao se prinde că nu a ales sistemul potrivit şi-i face semn lui Traore să se încălzească. Marius Avram e galant cu timişorenii. Domnule Iancu, mulţumit? Clujul domină repriza secundă şi 10 jucători. Pe final ceaţa învăluie Gruia şi liga întîi. Cine e mai bun?

Doborît de o petardă
Debutul meciului de la Cluj a semănat cu un derby sud-american. Din păcate, Bonfim a fost aproape de tragedie după ce o petardă aruncată din tribune a explodat în faţa lui la cîţiva centrimetri. Brazilianul a căzut secerat, iar întreg stadionul a amuţit. Din fericire, fundaşul şi-a revenit şi a putut continua partida. Interesant este că racheta a fost lansată din galerie lui Poli, care era plasată pe partea cealaltă a terenului! Cu ajutorul camerelor video, poliţia l-a identificat pe făptaş şi l-au scos în afara stadionului. (Mihai Mateaş)

Goga s-a rupt
Golgeterul Timişoarei a declarat forfait pentru meciul de aseară, resimţind dureri la glezna dreaptă. El a suferit o contuzie la meciul de joi seara cu Anderlecht, din Europa League. În absenţa "Poetului", Neluţu Sabău a preferat un sistem 3-4-3, la fel ca şi cu Anderlecht, cu un trident ofensiv Chiacu - Gigel Bucur - Arman Karamian. Goga a fost titular în ultimele şase partide din Liga 1 ale Timişoarei şi e principalul marcator al echipei, cu 5 reuşite. (Mihai Mateaş)

Ştirile meciului
» Peralta a fost învoit de Conceicao pentru a fi alături de soţia sa, care a suferit o intervenţie chirurgicală ieri dimineaţă (Valentin Şchiopu)
» Tony i-a încurcat ieri pe gemenii Karamian. După ce a fost faultat de Arman, portughezul a vrut să-i întoarcă serviciul, dar l-a bruscat pe Artiom. :)
» Răzvan Lucescu a asistat la meciul de ieri, urmărind partida în compania directorului executiv al clujenilor, Răzvan Zamfir.
» Dorin Goga nu a putut fi recuperat pentru meciul de aseară după ce a suferit o contuzie la meciul cu Anderlecht, din Europa League.

"E tentativă de crimă. Acel suporter ar trebui arestat"
Marian Iancu, patron Poli Timişoara

"Nu ştiu ce s-a întîmplat. Mă bucur că nu a fost ceva grav"
Eder Bonfim, fundaş Poli Timişoara

"Am făcut o primă repriză foarte bună, dar Clujul a echilibrat partida în a doua parte. Timişoara şi Clujul sînt printre puţinele echipe care mai aduc lumea la stadion"