FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - RAPID

EXCLUSIV Kyros Vassaras i-a anulat delegarea de la Craiova - Rapid! Cine va arbitra meciul de duminică din Superligă

Kyros Vassaras / foto: FRF
Kyros Vassaras / foto: FRF

Articol de , - Publicat vineri, 17 aprilie 2026 20:00 / Actualizat vineri, 17 aprilie 2026 20:19

Universitatea Craiova și Rapid se vor duela duminică seară, în Bănie, pentru a pune mâna pe toate punctele și pentru a păstra șanse la câștigarea campionatului. Meciul va începe la 21:00, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Universitatea Craiova - Rapid e capul de afiș din play-off-ul Superligii, duminică, de la ora 21:00.

Szabolcs Kovacs a fost delegat la Universitatea Craiova - Rapid

Extrem de important pentru ambele echipe, jocul de pe „Ion Oblemenco” va fi condus de Szabolcs Kovacs (38 de ani), fratele lui Istvan Kovacs, delegat și el tot în play-off, la FC Argeș - CFR Cluj.

Kyros Vassaras i-a anulat delegarea de la Craiova - Rapid! Cine va arbitra meciul de duminică din Superligă
Szabolcs Kovacs. Foto: Cristi Preda (GSP)

Szabolcs Kovacs a strâns 19 meciuri în acest sezon și 63 în Superligă. Debutul fiind pe 19 decembrie 2020, Chindia Târgoviște - FC Argeș 2-2.

În total, Szabolcs Kovacs a fluierat-o de șase ori pe Craiova: ZERO victorii, cinci remize și o singură înfrângere. În actualul sezon, două meciuri, ambele acasă 1-2 cu FC Argeș și 1-1 cu CFR Cluj.

Tot șase meciuri și pentru Rapid, dar 4 victorii, un egal și o înfrângere. În actualul sezon, trei meciuri: două victorii, 3-1 cu Farul și 1-0 cu Metaloglobus, plus o înfrângere, cu Farul 1-3.

Kyros Vassaras i-a anulat delegarea lui Florin Andrei

Din informațiile GSP.RO, Szabolcs Kovacs nu era delegat inițial la această partidă, dar a fost convocat de urgență de către președintele Comisiei Centrale, grecul Kyros Vassaras.

Gazeta Sporturilor a aflat că, inițial, grecul din fruntea CCA îl alesese pentru duelul din Bănie pe Florin Andrei, din Târgu Mureș.

Ce l-a făcut pe Kyros Vassaras să-i anuleze delegarea la duelul dintre Universitatea Craiova și Rapid?! Prestația cu greșeli din derby-ul promovării în Superligă, dintre Sepsi și FC Voluntari.

Kyros Vassaras i-a anulat delegarea de la Craiova - Rapid! Cine va arbitra meciul de duminică din Superligă
Andrei Florin

„Centralul” de 40 de ani a fost criticat dur de oficialii celor două echipe pentru arbitrajul extrem de slab din Liga 2.

„Mi se pare lipsit de respect și mă opresc aici...”

Ovidiu Burcă, tehnicianul lui Sepsi, a fost cel mai afectat, mai ales că echipa sa a încasat gol în prelungirile partidei după un penalty acordat eronat.

„În general nu vorbesc despre arbitraj, dar să dai un astfel de penalty, în condițiile în care este fault în atac, nicidecum penalty! Sunt extrem de mâhnit și supărat. Să ai un arbitru de Liga 1 și să dai un astfel de penalty, la un joc foarte important în lupta pentru promovare, mi se pare lipsit de respect și mă opresc aici, pentru că nu vreau să fiu suspendat”, a spus Burcă la finalul partidei de la Sfântu Gheorghe.

Și cei de la FC Voluntari s-au plâns de arbitrajul lui Andrei Florin, care a avut de judecat două faze, dar a luat decizii pro-Sepsi. Un posibil penalty la hențul lui Haruț (45) și un altul la faultul lui Oteliță asupra lui Babic (84).

Cum arată clasamentul la zi în Superligă

Citește și:
Povestea emoționantă a lui Florin Pîrvu: a promovat la fix doi ani după ce a trecut printr-o dramă » „Îi mulțumesc soției mele, care de sus mă susține și mă veghează” + Încă poartă verigheta!
Superliga
Povestea emoționantă a lui Florin Pîrvu: a promovat la fix doi ani după ce a trecut printr-o dramă » „Îi mulțumesc soției mele, care de sus mă susține și mă veghează” + Încă poartă verigheta!
Juan Bauza a revenit în România!
Superliga
Juan Bauza a revenit în România!
Georgia - România, amical la revenirea lui Gică Hagi la națională » Primul „11” pregătit la Tbilisi
Nationala
Georgia - România, amical la revenirea lui Gică Hagi la națională » Primul „11” pregătit la Tbilisi
La ce oră se joacă Mirra Andreeva - Sorana Cîrstea, în sferturile de finală de la Roland Garros
Tenis
La ce oră se joacă Mirra Andreeva - Sorana Cîrstea, în sferturile de finală de la Roland Garros
Ce este încărcarea rapidă și dacă strică bateria telefonului
Profit.ro
Ce este încărcarea rapidă și dacă strică bateria telefonului
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Uitați-vă la Sorana cum arată!” » Am mers să vorbim cu antrenorul care a lucrat cu 3 mari campioni ai tenisului românesc: „Aici ar putea fi un secret al ei”

Hagi nu se lasă » Doi jucători care au refuzat naționala, pe lista „Regelui” pentru următoarele acțiuni


Comentarii (5)
Dragosdinamo
Dragosdinamo  •  17 Aprilie 2026, 21:42

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Declan.Rice
Declan.Rice  •  17 Aprilie 2026, 21:03

A revenit kovacs! Astia doi, frații, vor fluiera pana când va ieși campioana dorita de burleanu! Asta mai e fotbal? E circ! E mafie! E spital de nebuni!

Declan.Rice
Declan.Rice  •  17 Aprilie 2026, 21:01
Postat de Zarzavagii. pe 17 Aprilie 2026, 20:30

***

L-ati moderat de s-a ales praful! Precis a scris ceva de Șucu. Burleanu, Kovacs sau vassarass! La voi cenzura fara rost si fara logica e mai dura ca la Kremlin!

Vezi toate comentariile (5)
Comentează