FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - GAZ METAN 1-1

Leo Grozavu, supărat după egalul cu Gaz Metan: „Ăsta ar trebui să fie noul nostru obiectiv!”

Leo Grozavu, 53 de ani, antrenorul lui Sepsi, a tras concluziile la finalul remizei cu Gaz Metan, 1-1. +45   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 martie 2021 18:27 / Actualizat duminica, 21 martie 2021 19:18

Detalii despre Sepsi - Gaz Metan 1-1, AICI

Puteam să închidem jocul în prima repriză. Am avut foarte multe ocazii, am dominat total. Aşa e fotbalul. Nu îl tratezi foarte serios, primeşti o palmă. Asta e! Sunt supărat că puteam să închidem jocul în prima repriză

Deja suntem obişnuiţi cu domnul Popa (n.r. - arbitrul meciului), aşa că nu mai contează ce penalty a dat. Sperăm să avem altă comportare de-acum înainte. E clar, vom juca fiecare joc cu intensitate maximă. Vom încerca să scoatem maximum de la fiecare partidă.

Doar accederea în play-off nu e o mare performanţă. E un lucru foarte bun pentru club, dar o performanţă poate fi dacă te baţi acolo sus pentru cupele europene. Ăsta ar trebui să fie pentru noi următorul obiectiv. Să ne mulţumim că am ajuns în play-off şi acolo să facem doar act de prezenţă... nu e o rezolvare”, a declarat Grozavu la Telekom Sport.

„Din teren mi s-a părut că apărătorul nostru a lovit mingea, dar asta a fost decizia arbitrului. Așa e când îți bați joc de fotbal, la pauză putea fi 3-0”
- Gabriel Vașvari, mijlocaș Sepsi

„Trebuie să eliminăm greșelile individuale. Îi felicit pe jucători pentru atitudine, pentru determinare. Penalty-ul primit? Nu știu, n-am văzut bine faza”
- Mihai Teja, antrenor Gaz Metan

Sepsi - Gaz Metan 1-1 » Viciere de rezultat la Sf. Gheorghe!

În minutul 64, Gaz Metan a primit un penalty gratuit. Ronaldo Deaconu l-a angajat în flancul stâng pe Vlad Morar, extrema a pătruns în careu, însă a fost blocat, regulamentar, de Branislav Ninaj, fundașul lui Sepsi, care a executat un tackling perfect și a trimis mingea în corner.

Arbitrul întâlnirii, Cătălin Popa, a luat o decizie catastrofală: penalty pentru Gaz Metan, în ciuda protestelor vehemente venite din tabăra gazdelor.

Deaconu a egalat de la punctul cu var pentru 1-1, stabilind totodată și scorul final al întâlnirii.

Sepsi, a patra echipă care obține biletele pentru play-off

Sepsi este cea de-a patra echipă sigură de accederea în play-off, după granzii FCSB, CFR Cluj și Craiova. Remiza de ieri dintre FC Argeș și Clinceni, 1-1, înseamnă că echipa covăsneană și-a asigurat matematic biletele pentru „finala campionatului”.

Promovată în Liga 1 în 2017, Sepsi Sfântu Gheorghe bifează cea de-a doua calificare în play-off de când se află pe prima scenă. Covăsnenii mai reușiseră această performanță în sezonul 2018-2019, când au terminat pe locul 6. Anul trecut, Sepsi nu a prins play-off, ul, însă a ajuns în finala Cupei României, pierdută în fața FCSB-ului, scor 0-1.

FOTO. Cele mai tari imagini din partida Sepsi - Gaz Metan 1-1