FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB 1-1

VIDEO+FOTO Dinamo și FCSB au remizat în cel de-al 174-lea derby! "Câinii" au jucat cu un om în plus aproape o repriză

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 noiembrie 2018 16:00

Dinamo și FCSB au remizat în episodul 174 al derby-ului dintre cele două, scor 1-1, într-un meci disputat pe Arena Națională.

GSP LIVE, analiza derby-ului

Cronica meciului

Suporterii dinamoviști au încercat încă din start să-i intimideze pe jucătorii lui Dică și au aruncat câteva petarde în zona de unde Moruțan și Florin Tănase au executat cornerele în debutul partidei.

Trupa lui Mircea Rednic a dat însă lovitura cu cinci minute înainte de finalul primei părți, când Bălgrădean l-a faultat în careu pe Daniel Popa și arbitrul Istvan Kovacs a arătat punctul cu var. Salomao a transformat fără nicio problemă.

După revenirea de la cabine, roș-albaștrii au început în forță și au obținut la rândul lor o lovitură de pedeapsă, după ce Tănase a fost faultat în careu de Cooper. Gnohere a executat, însă Penedo a respins în față și același Florin Tănase a trimis în poartă.

Echipa lui Nicolae Dică a rămas în 10 jucători în minutul 52, când Gnohere a fost eliminat pentru o intrare dură la mijlocul terenului asupra lui Cooper.

Desfășurarea liveTEXT a meciului

Imagini pentru logo dinamo DINAMO - Imagini pentru logo fcsb FCSB 1-1
Au marcat: Salomao '40 pen. / Fl. Tănase '48

min. 90+6: FINAL DE MECI! Dinamo și FCSB remizează, scor 1-1.
min. 90:
6 minute suplimentare au fost anunțate de la margine.
min. 90:
Schimbare la FCSB: Florin Tănase îi lasă locul lui Raul Rusescu.
min. 87:
Planici vede și el cartonașul galben și nu va juca în meciul cu Poli Iași.
min. 86: A fost anunțat numărul oficial al oamenilor prezenți pe Arena Națională: 21.763 de spectatori
min. 83:
Schimbare la FCSB: Man îi lasă locul lui Jakolis.
min. 82:
Schimbare la Dinamo: Zenke, noul venit la Dinamo, intră în locul lui Popa.
min. 80:
Salomao centrează de pe partea stângă direct în brațele lui Bălgrădean.
min. 75:
Schimbare la Dinamo: Mircea Axente intră în locul lui Gomelt.
min. 71:
Gomelt e avertizat pentru un fault la Coman.
min. 65:
Sergiu Hanca se resimte după ce o petardă aruncată din sectorul roș-albaștrilor a explodat în apropierea sa.
min. 63:
Romario Benzar vede cartonașul galben pentru un fault și e suspendat pentru meciul următor cu Poli Iași. Și Gnohere va lipsi cu formația din Moldova după ”roșul” primit astăzi.
min. 61:
Daniel Popa e văzut bine în careu, dar Filip îl prinde din urmă pe dinamovist și respinge în corner.
min. 56:
Un suporter intră pe teren, dar e placat la mijlocul terenului de un steward.
suporter
min. 55:
Nedelcu șutează de la mare distanță, însă fără nicio emoție pentru Penedo.
min. 52: 83402 4002
Harlem Gnohere vede direct cartonașul roșu pentru un fault dur din spate la mijlocul terenului asupra lui Cooper. Atacantul francez nu protestează.
min. 48: Imagini pentru logo fcsbGOOOL FCSB! Penedo apără penalty-ul executat de Gnohere, dar Florin Tănase vine din spate și înscrie!
min. 46:
Florin Tănase e faultat în careu de Cooper, după ce tot jucătorul lui Dinamo greșise la aceeași fază. FCSB are lovitură de pedeapsă.
min. 46:
A început repriza secundă! Schimbare la FCSB: Moruțan îi lasă locul lui Florinel Coman

PAUZĂ: Dinamo conduce cu 1-0 după primele 45 de minute!
min. 45:
Prima repriză e prelungită cu 4 minute.
min. 44:
Man trimite cu capul peste poartă mingea centrată de pe dreapta de Florin Tănase.
min. 40: Schimbare la Dinamo:
Neicuțescu îi ia locul lui Dan Nistor.
rkr0902
min. 40: Imagini pentru logo dinamo GOOOL DINAMO! Salomao execută pe centrul porții penalty-ul și deschide scorul pe Arena Națională!
min. 38:
Daniel Popa e văzut bine de o pasă a lui Salomao și obține o lovitură de pedeapsă după o intrare imprudentă a lui Bălgrădean. Portarul roș-albaștrilor vede și cartonașul galben.
stef1090
min. 37:
Nistor reușește primul sprint după un balon și pare să nu resimtă vreo durere după accidentarea din urmă cu 3 minute.
min. 36:
Nistor îi cere lui Rednic să mai amâne schimbarea și reintră pe teren.
min. 35:
Un dispozitiv de jandarmi intervine în zona în care se află suporterii roș-albaștrilor.
min. 34:
Probleme medicale pentru Dan Nistor, care se accidentează la coapsa dreaptă. Sergiu Hanca cere băncii de rezerve să-l schimbe pe Nistor.
min. 32:
Șut puternic al lui Daniel Popa de la 20 de metri, mingea nu se învârte în aer, dar Bălgrădean respinge foarte bine.
min. 29:
O nouă petardă e aruncată de suporterii dinamoviști, de această dată lângă Moruțan.
min. 26:
Ocazie uriașă pentru Dinamo! Daniel Popa reia cu capul o minge venită din corner de la Dan Nistor, dar balonul lovește stâlpul din dreapta lui Bălgrădean și iese în afara terenului.
min. 22:
Roș-albaștrii continuă să atace în valuri, dar de fiecare dată apărarea lui Mircea Rednic își face treaba foarte bine.
min. 18:
O petardă bubuie lângă Florin Tănase, iar stelistul se ține de ureche, dar revine rapid în joc și partida continuă.
min. 15:
Gnohere trimite cu capul până la Teixeira, care șutează și Penedo respinge în față, dar portughezul e semnalizat în ofsaid.
min. 12:
Alexandru Stan șutează de la 25 de metri mult peste poarta lui Penedo.
min. 11:
Nistor centrează de pe partea dreaptă, dar Hanca ajunge mingea în afara terenului.
min. 9:
Jucătorii ambelor formații alunecă pe suprafața de joc de pe Arena Națională. Gazonul aproape că e inexistent la mijlocul terenului. Detalii, AICI!
min. 5:
După un minut de pauză, timp în care dinamoviștii aruncau în Moruțan cu tot ce apucau, jucătorul de la FCSB execută cornerul, însă arbitrul dictează fault în atac la un duel în careu.
min. 4:
Suporterii dinamoviști aruncă cu diferite plastice în Moruțan, jucător ce vrea să execute lovitura de colț.
rkr0237
min. 4:
Romario Benzar centrează de pe partea dreaptă, dar mingea e respinsă în corner de Katsikas din fața lui Gnohere.
min. 1:
A început meciul! FCSB are lovitura de start.

Dinamoviștii au realizat o scenografie impresionantă dedicată Centenarului Marii Uniri. Din tribune a coborât o acvilă cu o cruce în cioc, exact ca pe stema României, și tot stadionul a intonat "Deșteaptă-te, române!". S-a strigat "România". Partida a început cu o întârziere de 4 minute. Detalii, AICI!