FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - STEAUA 0-2

VIDEO+FOTO Steaua merge ceas în Liga 1! Florin Tănase marchează la debut și roș-albaștrii adună 9 puncte din tot atâtea posibile

Foto: Ionuț Tabultoc +13   FOTO
Foto: Ionuț Tabultoc

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 august 2016 17:08

Steaua s-a impus în fața Botoșaniului pe teren moldovenilor într-un meci din etapa a patra, scor 2-0.

Vezi meciul liveTEXT

LIVE: FC BOTOȘANI - STEAUA 0-2 (VIDEO)
Au marcat: Hamroun 50, Fl. Tănase 80
Cartonaș roșu:
Vașvari 84

Laurențiu Reghecampf l-a introdus încă din primul minut pe Florin Tănase, jucător transferat în ultima săptămână de la FC Voluntari. Prima șansă mare de gol a avut-o însă Tudorie, care a ratat inexplicabil din 6 metri.

Patru minute mai târziu, Mihai Roman a prins un șut superb de la 20 de metri și mingea a lovit bara transversală, Niță scăpând cu fața curată.

Golul a venit în minutul 50 din gheata lui Hamroun. Faza a fost creată de Florin Tănase, care i-a pasat în dreapta lui Achim, iar acesta a intrat în careu și a centrat în fața porții de unde algerianul a împins balonul în poartă.

Cu 20 de minute înainte de final, Florin Tănase a scăpat singur la 30 de metri de poarta lui Iliev, însă a fost ajuns din urmă și deposedat de Miron.

Florin Tănase a confirmat încrederea lui Reghecamp în minutul 80, când a profitat de o respingere greșită a portarului advers și a stabilit scorul final!

Vașvari a văzut al doilea cartonaș galben cu 6 minute înainte de final și a plecat mai devreme la cabine.

Deși suntem în etapa a 4-a, cele două formații au jucat doar 3 partide. Steaua n-a evoluat în primul joc cu Poli Iași pentru că avea meci în cupele europene, iar la Botoșani a fost incertitudinea cu Rapid și ACS Poli Timișoara.

Steaua e lider în acest moment cu 9 puncte din trei jocuri, în timp ce moldovenii ocupă poziția a 8-a, cu 3 puncte.

Echipele de start:

FC Botoșani: Iliev - Plămadă, Miron, Ichim - Dimitrov, I. Fulop, Vașvari, Mușat - Roman, Matulevicius, Astafei
Rezerve: Albuț, Burcă, Golofca, Patache, Greu, L. Fulop, Popovici

Steaua: Niță - Enache, Tamaș, Toșca, Dan Popescu - Aganovic, Bourceanu (cpt), Achim, Ovidiu Popescu - Fl. Tănase, Tudorie.
Rezerve: Cojocaru - Simion, Mitrea, Hamroun, Stanciu, Vîlceanu, Popa. 

 

 

Citește și:
În 2022 erau eliminați de FCSB, acum au obținut o calificare istorică și au oferit imaginile serii în Liga Campionilor
Liga Campionilor
În 2022 erau eliminați de FCSB, acum au obținut o calificare istorică și au oferit imaginile serii în Liga Campionilor
Cum arată Donbass Arena, stadionul lui Șahtior, după războiul declanșat de Rusia
Campionate
Cum arată Donbass Arena, stadionul lui Șahtior, după războiul declanșat de Rusia
Scene scandaloase în Liga Campionilor » Guendouzi i-a provocat pe fani și a pornit o bătaie ca în filme
Liga Campionilor
Scene scandaloase în Liga Campionilor » Guendouzi i-a provocat pe fani și a pornit o bătaie ca în filme
Cum a reacționat iubita lui Haaland când l-a văzut cu noul look: „Doamneee!”
Campionate
Cum a reacționat iubita lui Haaland când l-a văzut cu noul look: „Doamneee!”
ULTIMA ORĂ Restricții și /sau taxe pentru mașinile poluante. De azi începe numărătoarea inversă. Primăriile, obligate ca în maximum 12 luni să stabilească zonele cu emisii zero sau scăzute
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Restricții și /sau taxe pentru mașinile poluante. De azi începe numărătoarea inversă. Primăriile, obligate ca în maximum 12 luni să stabilească zonele cu emisii zero sau scăzute
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cum arată Donbass Arena, stadionul lui Șahtior, la 4 ani de la războiul declanșat de Rusia

ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo


Comentarii (404)
crotalie
crotalie  •  12 August 2016, 23:31

Cei de la City s-au speriat de valoarea fcsbistilor au anuntat ca nu se mai prezinta la meci. Am avut si avem cea mai principala galerie. Hei, hei !

nebraska
nebraska  •  12 August 2016, 21:52
Postat de sadiku pe 12 August 2016, 21:49

De ce striga lumea hotii hotii ??

Asa i se mai spune echipei vizitatoare.

observator_federal
observator_federal  •  12 August 2016, 21:40

Gigi abia acum isi permite sa cumpere jucatori buni (si sa si destabilizeze, concomitent, contracandidatele). Sa vedem cum va scapa de "carpelile" facute anterior... probabil le va transfera echipelor-satelit, modalitate prin care ciobanul crede ca anihileaza "concurenta" dar de fapt distruge competitia si coboara, implicit, nivelul fotbalului nostru.

Vezi toate comentariile (404)
Comentează