FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - ASTRA 0-4

VIDEO Astra a defilat la Galaţi, 4-0, după ce Oţelul a rămas în nouă jucători înainte de pauză

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 septembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2013 20:52

Astra continuă să-şi menţină media de goluri din acest start de sezon la peste 3 reuşite pe meci. Giurgiuvenii s-au impus la Galaţi cu 4-0, după ce gazdele au rămas în nouă jucători chiar înainte de pauză.

Click aici pentru VIDEO!

După 3 săptămîni de pauză, astralii au reuşit să facă uitat eşecul cu Petrolul. Marian Cristescu a deschis scorul încă din minutul 18, cu un şut spectaculos la colţul lung, însă evenimentele care aveau să detoneze partida au venit chiar înainte de finalul primei reprize.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

La numai 7 minute după ce scăpase de "roşu", pentru un fault din postură de ultim apărător, Sergiu Costin a avut o nouă intervenţie imprundentă. L-a faultat din spate pe Ivanovski şi a văzut al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. Două minute mai tîrziu, în prelungirile reprizei, Gabi Paraschiv l-a imitat pe căpitanul gălăţenilor şi a văzut "roşu" direct după o intrare prin alunecare la Laban.

Repriza a doua a mai reprezentat doar o simplă formalitate. Cristescu a făcut dubla în primele secunde de la reluare, în timp ce Ivanovski (62) şi Pedro Santos (75) au stabilit scorul final.

Echipele de start:

Oţelul: Boşneag - Cojoc, Sîrghi, Sg. Costin, D. Popescu - I. Filip, Adăscăliţei, G. Giurgiu - L. Iorga, G. Paraschiv, Marquinhos
Rezerve: Brăneţ, Antunes, Milea, Băjenaru, Sipovici, Gavrilă, Tudorie

Astra: D. Coman - Măţel, Ben Youssef, V. Găman, J. Morais - Laban, Seto - G. Enache, M. Cristescu, William - Ivanovski
Rezerve: S. Lung, Yahaya, Budescu, Bukari, Bărboianu, A. Mureşan, Pedro Santos

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”