FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - FC BOTOȘANI

POLI IAȘI - BOTOȘANI 0-2 // Liviu Ciobotariu încheie cu o nouă victorie aventura de la Botoșani! Derby-ul Moldovei, tranșat după pauză

Articol de - Publicat vineri, 31 mai 2019 09:00

FC Botoșani a încheiat play-out-ul cu nouă victorie, 2-0 în deplasare cu Poli Iași echipa lui Liviu Ciobotariu ajungând la șase victorii consecutive.

Nici măcar la despărțire, Poli Iași n-a reușit să-i ofere o victorie antrenorului Flavius Stoican. Cu o singură ocazie veritabilă în 90 de minute, cea a lui Rus, din debut, Iașiul a pierdut fără drept de apel, 0-2, bifând a 5-a partidă la rând fără succes (3 remize, două înfrângeri).

Botoșănenii au dominat în repriza secundă și au obținut victoria după golurile lui Andrei Burcă și Holzmann, din minutele 47 și 68.

De partea cealaltă, deși au venit în Copou fără mulți dintre titulari, în special de la mijloc în sus, botoșănenii n-au tratat partida la "și altele". Au obținut a 6-a victorie consecutivă și au înregistrat și un nou record: 561 de minute fără gol încasat. Precedentul era deținut de CFR, care reușise să-și mențină poarta neperforată vreme de 507 minute

FC Botoșani a depășit-o temporar pe Dinamo în clasament. Moldovenii sunt pe locul 2 în play-out, cu 44 de puncte, și vor încheia pe această poziție dacă Dinamo nu o învinge în această seară pe FC Voluntari.

Poli Iași - FC Botoșani 0-2
Au marcat: A. Burcă  '47, Holzmann '68

Desfășurarea liveTEXT a partidei

min.90: Partida e prelungită cu 3 minute!
min.68: GOOOL FC Botoșani! Echipa lui Liviu Ciobotariu își mărește avantajul la capătul unui contraatac tăios, finalizat de austriacul Holzmann după o pasă perfectă venită de la Corban
min.47: GOOOL FC Botoșani! Andrei Burcă deschide scorul imediat după pauză. Fundașul botoșănenilor s-a înălțat și a trimis imparabil cu capul după o centrare perfectă venită din corner
min.46: A început repriza secundă

min.45: Pauză la Iași, scorul este egal, 0-0
min.37: Eduard Ioniță, arbitrul partidii, îl avertizează și pe Enriko Papa, atacantul celor de la FC Botoșani
min.35: Holzmann, fundașul oaspeților, primește cartonaș galben
min.7: Ieșenii înscriu după o fază confuză, dar reușita este anulată în mod corect pentru fault în atac. Goalkeeper-ul a fost incomodat de Garros și rus, iar arbitrul a dictat fault în atac
min.5: Echipa lui Flavius Stoican domină începutul de meci. Ieșenii s-au instalat în jumătatea adversă, dar n-au pus până acum în pericol poarta lui Fraisl
min.1: A început partida de la Iași!

Click aici pentru LIVE + statistici!

ECHIPELE DE START

Poli Iași: Rusu - Gallego, Rus, Chelaru, Panțîru - J. Teixeira, Qaka, P. Petre - Sanoh, Garros, Zaharia
Rezerve: Samnik, I. Zaharia, Pipos, F. Cristea, Bosoi, Enoh
Antrenor: Flavius Stoican
Absenți: Gardoș, Burlacu (indisponibili), Mihalache, Frăsinescu, Mino, Platini (accidentați), Cioinac (suspendat de club)

FC Botoșani:  Fraisl - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - J. Rodriguez, Oaidă - Târşă, Piftor, Holzmann - E. Papa
Rezerve: Trip, Penescu, Diakite, Andronic, Chindriş, Dumitraş
Antrenor: Liviu Ciobotariu
Absenți: Golofca, M. Roman II, Buș, Ongenda, Fabbrini, Karaboue, L. Fulop (indisponibili)

Arbitru: Eduard Ioniță (Galați) / Asistenți: Marius Bobe (Videle) și Alexandru Vișan (Galați)

Vezi AICI clasamentul din Liga 1!

Vezi AICI programul ultimei etapei!

VEZI ȘI:

Poli Iași se dezmembrează după plecarea lui Flavius Stoican » Zece jucători, OUT de la echipă! Cioinac n-a scăpat

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”