FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - CFR CLUJ 0-1

VIDEO Viitorul - CFR Cluj 0-1 » Mini-prestaţie, maxi-eficienţă: clujenii câștigă și se distanțează de FCSB! Urmează derby-ul cu echipa roș-albastră

Foto: sportpictures.eu
Foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat luni, 17 decembrie 2018 21:58

CFR Cluj s-a impus pe terenul celor de la Viitorul, 1-0 (Țucudean 33), și se menține pe primul loc, cu 43 de puncte, la 3 de rivala FCSB.  Viitorul este pe locul 4, cu 33 de puncte.

Campioana a jucat modest, a fost dominată aproape tot meciul, dar a marcat la singura ocazie pe care a avut-o şi pune presiune pe FCSB înaintea meciului direct de sâmbătă.

Gazonul e bun la Ovidiu. Nici nu ninge, însă vântul bate cu atâta putere încât miza principală a meciului e cine câştigă alegerea terenului înainte de startul partidei. Şi Viitorul alege să aibă vântul ca aliat. 

Iar meciul se joacă doar în jumătatea clujenilor. Oricât ar încerca Arlauskis să degajeze cât mai departe, mingea e readusă la 25-30 de metri de buturi de vântul care bate violent. Viitorul e mai acomodată şi joacă la firul ierbii, unde controlul balonului e mai puţin influenţat de condiţiile meteo.

cFR şi Ţucudean, oportuniştii perfecţi

Şi apar şi ocaziile. Ianis găseşte un lob de efect şi îl lasă pe Voduţ singur cu portarul, dar atacantul preferă un şut în mare forţă, în locul unei execuţii mai simple şi mai eficiente. Apoi, Artean trimite cu capul peste poartă, iar Drăguş şutează alături.

CFR n-a existat, dar a marcat. Mladen a alunecat, iar CFR e atât de cinică încât e capabilă să înscrie şi dintr-o pseudoocazie. Iar Ţucudean a ajuns la un nivel atât de ridicat că nu mai ratează din nicio poziţie. Dă gol şi refuză să se bucure. Ştie că momentul de glorie al anului 2018 poartă şi semnătura lui Gică Hagi, iar Ţucudean pare un tip cu cei 7 ani de acasă, care ştie ce înseamnă recunoştinţa. 

Chiar şi cu vântul ca adversar, Viitorul îşi impune jocul de posesie şi în repriza secundă. Domină, joacă frumos şi doar reflexul fantastic al lui Arlauskis (61) menţine avantajul pe tabelă. CFR renunţă cu totul la fotbal. Îl scoate pe Ţucudean şi trage de timp din minutul 60. Se apără cu toată echipa şi reuşeşte să conserve scorul. 1-0 e suficient pentru a pune 3 puncte faţă de FCSB. Cu care va juca meci direct sâmbătă, de la 20:00. Iar acum, presiunea e pe trupa lui Dică.

Viitorul - CFR Cluj 0-1 (Țucudean 33)

Viitorul: Cojocaru - Boboc (Ciobanu 71'), Mladen, Luchin, De Nooijer - Artean (Achim 64'), T. Băluță, Vână - I. Hagi, Voduț (Houri 46'), Drăguș
Rezerve: Buzbuchi, Mățan, Casap, Dima
Antrenor: Gică Hagi

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Mureșan, Camora - Djokovici, Bordeianu, Culio - C.Deac ( Ioniță 90'), Țucudean (Păun 64'), Omrani (Lang 90+3')
Rezerve: Collado, Peteleu, Petrila, Costache
Antrenor: Toni Conceicao

Stadion: "Academia Gheorghe Hagi"
Arbitru: 
Istvan Kovacs
Asistenți:
Vasile Marinescu, Ovidiu Artene

 
 

Etapa 20

Vineri

Chiajna - Poli Iași 3-6 Detalii AICI

Sâmbătă

FC Voluntari - Astra 1-1 Detalii AICI
Gaz Metan - Hermannstadt 0-2 Detalii AICI
Dinamo - CSU Craiova 3-0 Detalii AICI

Duminică

Dunărea Călărași - Sepsi 0-3 Detalii AICI
FC Botoșani - FCSB 1-3 Detalii AICI

Luni

Viitorul - CFR Cluj 0-1

Clasament

Citește și:
Echipe de start la FCSB - Csikszereda: Gigi Becali chiar s-a ținut de cuvânt! Vești în timp real de la Arenă
Superliga
Echipe de start la FCSB - Csikszereda: Gigi Becali chiar s-a ținut de cuvânt! Vești în timp real de la Arenă
Farul a spulberat-o pe Universitatea Craiova și o așteaptă pe Dinamo! Alibec, gol la revenire în poarta apărată de... Tudor Băluță!
Superliga
Farul a spulberat-o pe Universitatea Craiova și o așteaptă pe Dinamo! Alibec, gol la revenire în poarta apărată de... Tudor Băluță!
Tottenham - Manchester City, atracția zilei în Premier League » Drăgușin, TITULAR!
Campionate
Tottenham - Manchester City, atracția zilei în Premier League » Drăgușin, TITULAR!
„Mâine ajung în România” » Și-au dat acordul de transfer chiar înainte de FCSB - Csikszereda
Superliga
„Mâine ajung în România” » Și-au dat acordul de transfer chiar înainte de FCSB - Csikszereda
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Profit.ro
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (222)
unn_dinamovist
unn_dinamovist  •  17 Decembrie 2018, 21:01

Ce reactie de jucator mare la tucudean...desi este faultat, se ridica imediat...apoi dupa ce primeste galben ptr simulare, face doar un semn arbitrului ca greseste . Eu stiu pe unul care se tavalea un minut...apoi se ridica, isi facea cruce...injura..era circ ! Respect George Tucudean !

adyy25
adyy25  •  17 Decembrie 2018, 20:47

Nu credeti ca e interesant ca Tucudean nu va juca in urmatorul meci?

red_dogs_united
red_dogs_united  •  17 Decembrie 2018, 21:51
Postat de gerula.xi pe 17 Decembrie 2018, 21:50

Cum dracului nu se sesizeaza nimeni cu blaturile astea??? Mai intai mimao cu craiova, acum viitura cu cefhura..!!

S-a sesizat Gigi. Se pregătește de TAS. :))

Vezi toate comentariile (222)
Comentează