FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

A apucat să ia „galben” în Sepsi - FCU Craiova și va fi suspendat

FCU Craiova nu-l va putea folosi pe Lorenzo Paramatti în meciul cu Chindia

Articol de - Publicat luni, 27 februarie 2023 13:23 / Actualizat luni, 27 februarie 2023 13:43

FCU Craiova nu-l va putea folosi pe Lorenzo Paramatti în meciul cu Chindia, programat marți, de la 18:00, deoarece cartonașul galben primit în meciul cu cântec contra lui Sepsi, pierdut 0-3 la „masa verde”, se contabilizează chiar dacă decizia Comisiei de Disciplină urmează să fie rejudecată joi la Comisia de Recurs.

Astfel, cu „galbenul” încasat etapa trecută cu FC Voluntari fundașul italian a ajuns la șapte avertismente și, potrivit site-ului LPF, este suspendat automat o etapă.

Iubita lui Istvan Kovacs, apariție de senzație: „Când știi ce vrei, nu accepți tot ce ți se oferă”
METROSPORT

Lorenzo Paramatti, suspendat pentru Chindia - FCU Craiova

Într-un răspuns pentru GSP, oficialii lui FCU au comunicat că nu-l vor include pe Paramatti în lotul pentru meciul cu Chindia.

Cu Sepsi, Paramatti a văzut cartonașul galben în minutul 21, cu 5 minute înainte ca arbitrul Andrei Chivulete să pună capăt partidei, la scorul de 0-0, din cauza scandărilor xenofobe proferate repetat de galeria Craiovei.

William Baeten, alt fotbalist de la FCU, a luat și el „galben” cu Sepsi, în minutul 15, și este la limita suspendării.

În schimb, niciun jucător de la Sepsi nu a fost avertizat în cele 26 de minute cât a durat jocul cu FCU Craiova.

Ce prevede regulamentul în cazul cartonașelor acordate în meciurile întrerupte

Dacă un joc întrerupt este reprogramat şi urmează să se dispute în întregime, orice cartonaş galben primit de jucători în jocul întrerupt se anulează. Dacă jocul s-a întrerupt din vina uneia dintre echipe şi nu se va rejuca, cartonaşele galbene se vor menţine pentru echipa vinovată. Dacă ambele echipe sunt responsabile pentru întrerupere, toate cartonaşele galbene vor fi menţinute.

FCU Craiova a făcut apel la Comisia de Recurs și cere rejucarea meciului cu Sepsi

Conducerea lui FCU Craiova speră ca meciul cu Sepsi să se rejoace. Cele două echipe luptă pentru ultimul loc din play-off, iar Sepsi se află pe locul 6, cu 5 puncte în fața formației din Bănie, clasată pe 7. Mai sunt de disputat trei etape din sezonul regulat.

Patronul Adrian Mititelu mizează pe faptul că în motivare, Comisia de Disciplină a scris că arbitrul nu avea dreptul să oprească meciul pentru xenofobie, ci numai în caz de rasism, conform regulamentelor interne. Chivulete a apelat însă la niște norme FIFA, un drept pe care l-ar avea numai o comisie, nu un arbitru, potrivit apărării pe care a întocmit-o FCU.

Suporterii lui FCU Craiova au scandat injurii la adresa patronului Adrian Mititelu, în timpul meciului cu FC Voluntari

Mai multe articole de actualitate:

Marcel Răducanu atacă în războiul lui Lupu cu Hagi: „Titulatura de «Rege» al fotbalului românesc n-ar trebui să existe, mi se pare o tâmpenie”