FOTBAL  »  Superliga  »  PREGĂTIRI PENTRU STARTUL NOULUI SEZON

LPF inspectează stadioanele din Liga I. Crezi că toate echipele îndeplinesc criteriile impuse?

Articol de GSP - Publicat joi, 09 iulie 2009 00:00

Trei reprezentanţi ai Ligii Profesioniste de Fotbal vor inspecta în perioada următoare toate stadioanele echipelor din Liga I, pentru a verifica dacă infrastuctura acestora este conformă cu cerinţele cuprinse în manualul de licenţiere al UEFA.

Mircea Călin (referent competiţii), Sorin Satmari (director de imagine) şi Adrian Ionescu (referent competiţii şi ofiţer de presă) au fost împărţiţi după zonele geografice şi vor inspecta toate stadioanele.

Fiecare dintre cei trei va avea la dispoziţie câte un formular tip primit din partea UEFA prin intermediul Comisiei de Licenţiere al FRF, unde va bifa stadiul în care se află infrastuctura stadioanelor (vor fi verificate nocturnele, dimensiunile stadioanelor, turnicheţii, vestiarele, etc.).

În cazul în care echipele nu îndeplinesc anumite criterii legate de infrastuctură ele vor primi din partea reprezentanţilor LPF un termen pentru remedierea deficienţelor. Un caz aparte îl reprezintă formaţiile nou-promovate în Liga I, care au la dispoziţie un an pentru a pune la punct infrastuctura.

În altă ordine de idei, luni, la sediul LPF va avea loc o întâlnire a observatorilor pentru meciurile din Liga I, urmând să se discute despre noul sezon al Ligii I şi despre măsurile care trebuie luate în cazul în care la meciuri vor apărea probleme. De asemenea, se va discuta şi despre noile reglementări implementate de UEFA la ultimul Comitet Executiv, care permit arbitrilor să întrerupă meciurile în cazul unor manifestări rasiste ale spectatorilor.

NewsIn

Citește și:
„Clientul” lui Becali după FCSB - Dinamo: „Am vrut să-l schimb, dar mi-a zis MM: «Gigi, îl nenorocești!»”
Superliga
„Clientul” lui Becali după FCSB - Dinamo: „Am vrut să-l schimb, dar mi-a zis MM: «Gigi, îl nenorocești!»”
Nu doar Olaru va fi amendat! Gigi Becali anunță: „Îi dau maximum din cât vom putea! Debandadă!”
Superliga
Nu doar Olaru va fi amendat! Gigi Becali anunță: „Îi dau maximum din cât vom putea! Debandadă!”
Le-au aflat scenografia! Planul dinamoviștilor, dejucat la derby: „Un mesaj de Sărbători...”
Superliga
Le-au aflat scenografia! Planul dinamoviștilor, dejucat la derby: „Un mesaj de Sărbători...”
Ce notă a primit Cristi Chivu, după ce Inter a demolat-o pe Como: „Câștigă pariul! Copleșitor”
Campionate
Ce notă a primit Cristi Chivu, după ce Inter a demolat-o pe Como: „Câștigă pariul! Copleșitor”
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (17)
ecriss
ecriss  •  10 Iulie 2009, 15:12

Cel mai tare stadion din tara e al CFRului,.. eu am fost pe stadion si e intradevar cu cateva clase peste stadionul stelei si restul.. Stadionul nu e numai ce vezi la televizor... Stadionul CFR arata ca un mall sub tribuna,. pe cand cel al stelei e construit pe dig de pamant,.. deci nu le puteti compara..

dariusgon
dariusgon  •  09 Iulie 2009, 15:26

cel mai bun gazon din tara e le Bistrita! Forza Gloria!

skrap
skrap  •  09 Iulie 2009, 15:07

Vreti sa auziti imnul Champions League in stefan cel mare dar tot Stefan Banica jr se aude in difuzoare

Vezi toate comentariile (17)
Comentează