FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI

VIDEO EXCLUSIV Malcom Edjouma nici nu s-a întors încă la FCSB că a și primit o altă ofertă: „Este un jucător bun!”

Malcom Edjouma / Foto: Imago Images
Malcom Edjouma / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 17 mai 2024 15:36 / Actualizat vineri, 17 mai 2024 19:01

Valeriu Iftime, patronul formației FC Botoșani, și-a exprimat interesul față de Malcom Edjouma (27 de ani), fostul său jucător. Mijlocașul defensiv francez a fost împrumutat, în luna ianuarie a acestui an, de FCSB la Bari, în Serie B, și se va întoarce, cel mai probabil, în tabăra campioanei României.

  • FC Botoșani și CS Mioveni se înfruntă de la ora 20:00 în manșa tur a primului baraj de promovare/menținere în Superliga. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1.

Valeriu Iftime a explicat însă că nu îi poate satisface pretențiile salariale ale lui Malcom Edjouma, în condițiile în care el s-a obișnuit să câștige între 12.000 și 15.000 de euro lunar, iar FC Botoșani are un buget de salarii între 6.000 și 8.000 de euro.

VIDEO Revine Malcom Edjouma la Botoșani? Anunțul lui Valeriu Iftime: „S-a obișnuit cu 12.000 de euro pe lună”

„(n.r.- dacă și-ar dori să îl readucă pe Malcom Edjouma la FC Botoșani) Sigur că da! Edjouma este un jucător bun, numai că s-a învățat cu 12.000-15.000 de euro, nu mai vine la 6, 7 sau 8, din păcate.

Am pățit treaba asta. Am ridicat plafonul salarial, dar nu la nivelul FCSB. L-am ridicat așa aproape cât să spunem de Sibiu, Iași.

Eu știu care sunt salariile în Liga 1. Nu vreau să creez discuții, dar nu cred că mai mult de 6.000 de euro ar trebui să primească un jucător de Liga 1.

Am ridicat salariile mai mult și uitați unde am ajuns (n.r.- la barajul de menținere/promovare în Superligă, unde o va înfrunta pe CS Mioveni). Și când ai din banii publici un milion sau două milioane de euro îți mai convine, dar când dai toți banii din bani privați, făcuți din contracte, cu mintea și cu muncă, e tare greu să știți.

Eu produc 100.000 de euro pe an, iar Rapid sau FCSB fac două milioane de euro pe an. Aceasta este marea noastră diferență. Aici este vorba de spectacol, de spectatori în primul rând și de stadion. Este vorba de marketing, care știe să vândă foarte bine acest produs, fotbalul”, a declarat Valeriu Iftime, în exclusivitate, pentru GSP LIVE.

Malcom Edjouma, aproape de revenirea la FCSB

Deși a jucat în 22 de meciuri din Serie B pentru Bari, în care a marcat două goluri și a oferit o pasă de gol, Malcom Edjouma nu a reușit să se impună ca titular. FCSB a încasat pentru împrumutul său 200.000 de euro, iar francezul va reveni, cel mai probabil, în lotul „roș-albaștrilor”.

Malcom Edjouma are și el în palmares câștigarea Superligii, deoarece până să plece la Bari a jucat pentru FCSB în 4 meciuri din campionat, în care a marcat o dată.

Citește și:

Anunțul momentului despre Denis Drăguș: „A semnat, au plătit două milioane de euro!”
Stranieri
Anunțul momentului despre Denis Drăguș: „A semnat, au plătit două milioane de euro!”
Chipciu vrea să revină la FCSB! » Detalii de culise: cum poate sabota Becali transferul
FCSB
Chipciu vrea să revină la FCSB! » Detalii de culise: cum poate sabota Becali transferul
Citește și:
Ținuta lui Kate Scott, motiv de glume în cel mai vizionat show despre Liga Campionilor: „Uite, e satin!”
Liga Campionilor
Ținuta lui Kate Scott, motiv de glume în cel mai vizionat show despre Liga Campionilor: „Uite, e satin!”
Cum sunt văzute FCSB și România prin ochii unui experimentat jurnalist croat: „Cei mai mulți doar asta își amintesc”
Europa League
Cum sunt văzute FCSB și România prin ochii unui experimentat jurnalist croat: „Cei mai mulți doar asta își amintesc”
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
Altele
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Stranieri
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Profit.ro
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”

A numit țara-model pentru România: „Nu trebuie copiat 100%, putem să adaptăm!”


Comentarii (1)
mihai_capraru
mihai_capraru  •  17 Mai 2024, 18:52

Bre, daca nu renteaza, de ce te mai chinui? inchide draq o data shandramaua, ne-am saturat de vaietele matale, mereu te plangi ba ca totul e scump, ba ca nu vine lumea la meci. Nu vad de ce ai continua daca mergi numai pe pierdere? Sau castigurile sunt pe alta parte (politic) si matale doar te tangui asa, de ochii lumii?

Vezi toate comentariile (1)
Comentează