FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FCSB

Președintele clubului din Liga 1 evidențiază 4 jucători înainte de CFR Cluj - FCSB: „E cel mai bun mijlocaș din România” / „Inteligență de joc peste medie”

Ciprian Deac (stânga) și Darius Olaru // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 aprilie 2022 13:22 / Actualizat sambata, 16 aprilie 2022 14:18

Marcel Pușcaș (61 de ani), președintele de la FCU Craiova, a numit 4 fotbaliști care ar putea face diferența în meciul dintre CFR Cluj și FCSB.

• CFR Cluj - FCSB se joacă duminică, 17 aprilie, la ora 20:30. Partida va fi live pe GSP.ro și în direct la TV pe DigiSport 1, OrangeSport 1 și Look Sport +.

Întrebat ce jucători ar putea face diferența în derby-ul CFR Cluj - FCSB, Marcel Pușcaș a nominalizat 2 fotbaliști din fiecare tabără.

Derby-ul dintre CFR și FCSB, în atenția scouterilor: „Există interes pentru acest joc”
CFR CLUJ

Marcel Pușcaș, înainte de CFR Cluj - FCSB: „Olaru este cel mai bun mijlocaș din România”

„Categoric Deac și Petrila, dacă va fi folosit, de partea clujenilor. Dincolo, deja consacrații Tănase și Olaru. Acest Olaru îmi place foarte mult, este cel mai bun mijlocaș din România la ora asta, în opinia mea. Are un travaliu foarte mare, este inteligent, va fi un jucător și mai important dacă va avea și continuitate.

Dincolo, Deac are întotdeauna un as în mânecă, o pasă de gol, un dribling, un penalty, o lovitură liberă sau fază fixă. Petrila are viteză și inteligență de joc peste medie, cu goluri și pase de gol. Să nu uităm că Petrila a jucat cam cu 30% mai puțin decât Octavian Popescu sezonul ăsta”, a declarat Pușcaș la Pro Arena.

Claudiu Petrila a înscris 9 goluri și a oferit 5 pase decisive în acest sezon în 35 de apariții, un total de 2.127 de minute jucate. Octavian Popescu, „perla” celor de la FCSB, are 8 goluri și 4 pase decisive în 32 de meciuri, în care a adunat mai multe minute decât Petrila, 2.436.

152 de minute de jocnecesită Petrila pentru a contribui decisiv la un gol, adică să înscrie sau să ofere un assist. În schimb, Octavian Popescu are o contribuție decisivă odată la 203 minute pe teren

Mai multe știri din Liga 1:

Toni Petrea dezvăluie ce apreciază cel mai mult la Dan Petrescu: „Asta aș lua de la el. Ați văzut ce s-a întâmplat și în Europa”

Refuzul categoric al unui miliardar al României: „Cum să ajut Dinamo?! Nu-mi permit să spun că fac echipă”