FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR 1-0

VIDEO+FOTO Camora acuză arbitrajul după înfrângerea cu FCSB: „Prea ușor, astfel de detalii au făcut diferența”

Mario Camora, fundașul stânga de la CFR Cluj, consideră că echipa trebuia să primească un penalty în meciul cu FCSB, pierdut cu 0-1. +5   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 06 august 2023 23:51 / Actualizat luni, 07 august 2023 09:07

În minutul 62, mingea l-a atins în mână pe Dawa, după ce îl lovise în călcâi, iar „centralul” Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue. Două minute mai târziu, a acordat penalty pentru FCSB, la faultul lui Cvek asupra lui Compagno. Italianul a transformat lovitura de la 11 metri.

„Steaua suntem noi!” » Compagno a declanșat nebunia în Ghencea! Stadionul a ERUPT la primul gol marcat „acasă” după 8 ani de FCSB
FCSB - CFR CLUJ

Camora: „Mi se pare penalty ușor acordat”

„A fost un meci echilibrat, s-a decis la detalii. Atmosferă frumoasă, stadion frumos. Mi se pare dat prea ușor penalty. Trebuia să se dea și la faza precedentă. Eu am văzut că l-a atins în mână pe Dawa.

Am fost puțin obosiți. Au fost detalii care ne-au și dat în spate. Au fost multe plecări de la noi. Trebuie să luăm pauză, să revenim cu o victorie. Echipa a demonstrat că poate, sperăm să ne batem la titlu”, a spus Camora la „Fotbal Show”, emisiune realizată în parteneriat de GSP și Prima Sport.

Bine că vine pauza, jucătorii au timp să își revină. Jucăm săptămână de săptămână, dar nu voiam. Voiam din 3 în 3 zile. A fost dezamăgitor că am luat gol la ultima fază cu Adana. Dacă mergeam în prelungiri, ne calificam, s-a văzut că nu mai puteau. Mi-a plăcut atmosfera din Ghencea. Felicit suporterii care au venit, îi felicit și pe ai noștri care au venit de departe.
Mario Camora, căpitan CFR Cluj

Cum simte piciorul în spate, Compagno deja cade. E ușor acordat

- Viorel Moldovan

CFR a cerut penalty cu FCSB

La o fază prelungită de atac a ardelenilor, Avonou a centrat în careu, spre Bîrligea. În duel cu atacantul CFR-ului, Dawa a atins mingea cu mâna, însă după ce aceasta îl lovise înainte în călcâi.

+1 FOTO

Arbitrul Marcel Bîrsan nu a acordat penalty, în ciuda protestelor jucătorilor de la CFR Cluj, pentru că mingea îl lovise pe Dawa în altă parte a corpului înainte să îi atingă mâna.

Penalty dictat imediat pentru FCSB

Doar două minute mai târziu, FCSB a primit penalty, decizie luată fără ezitări de Marcel Bîrsan. Compagno a fost bruscat din spate de Cvek, care a încercat imprudent să ajungă la minge. Lovitura de pedeapsă a fost transformată fără emoții de atacantul italian, cu un șut la înălțime, pe centrul porții.

Faultul lui Cvek asupra lui Compagno/ foto: captură Orange Sport

VIDEO. Explozie de bucurie pe Ghencea după golul marcat de Compagno

Mesajul lui Emil Grădinescu în direct, la startul FCSB - CFR: „O zi specială pentru suporterii steliști”

Dacă Dinamo retrogradează, Politic rămâne în Superliga! » Un club cu pretenții i-a făcut contractul + alte 3 transferuri pregătite

Valentin Ceaușescu, apariție rară la petrecerea Stelei » Cum arată acum fiul lui Nicolae Ceaușescu