FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT

Marius Măldărășanu își face „mea culpa” după al patrulea eșec consecutiv suferit de Hermannstadt: „Principalul vinovat sunt eu”

Marius Măldărășanu / Foto: Ionuț Iordache GSP
Marius Măldărășanu / Foto: Ionuț Iordache GSP

Articol de - Publicat luni, 27 octombrie 2025 20:50 / Actualizat luni, 27 octombrie 2025 21:03

Marius Măldărășanu (50 de ani), antrenorul de la FC Hermannstadt, a reacționat după ce echipa sa a suferit al patrulea eșec consecutiv în Superliga, 0-2 în deplasare cu FC Botoșani.

După victoria din Giulești cu Rapid, scor 2-1, Hermannstadt a pierdut pe rând cu FC Argeș (0-1), CFR Cluj (1-2) și Csikszereda (0-2), înainte de eșecul de pe terenul liderului, FC Botoșani. Sibienii se află astfel pe loc direct retrogradabil, 15, cu doar 10 puncte obținute, cu 3 mai multe decât „lanterna roșie” Metaloglobus.

Marius Măldărășanu, după ce Hermannstadt a bifat al patrulea eșec consecutiv: „Principalul vinovat sunt eu”

„Am început tare, agresiv, am gestionat bine startul, dar ratăm foarte mult. Golurile fac diferența. Apoi a apărut o fază frumoasă a lor la primul gol, al doilea a fost un cadou din partea noastră.

Până la pauză adversarii au controlat jocul, s-au mișcat mult, noi am arătat că nu suntem puternici din punct de vedere mental. Dar a doua repriză a fost mult mai bună.

M-a bucurat mult atitudinea jucătorilor în vestiar, erau foarte încrezători și au simțit că se poate în viitor. E o vină comună, dar principalul vinovat sunt eu.

E o situație din care încerc să îi ajut să iasă. În orice domeniu mentalitatea face diferența, încerc să le ridic moralul cât pot.

I-am văzut cum vorbeau în vestiar şi acest lucru m-a bucurat. Încercăm să ne mai recăpătăm din încredere la meciul din Cupa României, pentru a aborda mai bine următoarele meciuri”, a declarat Marius Măldărășanu, la Prima Sport.

Pentru Hermannstadt urmează primul meci din grupe în Cupa României, în deplasare cu Concordia Chiajna, iar în finalul turului din sezonul regulat al Superligii, sibienii vor găzdui meciul cu Oțelul Galați.

Prima adversară din retur va fi campioana en-titre FCSB, cu care Hermannstadt a remizat în tur, scor 1-1.

Clasamentul din Superliga

Citește și:
Audi pentru staff, Volkswagen pentru jucători » Dinamoviștii și-au luat azi în primire noile mașini
Superliga
Audi pentru staff, Volkswagen pentru jucători » Dinamoviștii și-au luat azi în primire noile mașini
Banii în 24h sau excluderea din cupele europene!
Superliga
Banii în 24h sau excluderea din cupele europene!
Starul lui Liverpool a făcut show la nunta „ca în România”
Campionate
Starul lui Liverpool a făcut show la nunta „ca în România”
Radu Banciu, monolog controversat: „Ai voie să pui 11 negri în echipa Franței, dar ei nu sunt francezi și nu vor fi niciodată”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Radu Banciu, monolog controversat: „Ai voie să pui 11 negri în echipa Franței, dar ei nu sunt francezi și nu vor fi niciodată”
DOCUMENT Chinezi reclamați în România ca suspect de ieftini. Oferta cu care constructorul unei părți din A0 a câștigat licitația fotovoltaică din Oltenia - reevaluată
Profit.ro
DOCUMENT Chinezi reclamați în România ca suspect de ieftini. Oferta cu care constructorul unei părți din A0 a câștigat licitația fotovoltaică din Oltenia - reevaluată
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Simona Halep i-a răspuns public lui Ion Țiriac junior, după comentariul legat de imaginile din loja de la Wimbledon

Le mai recunoști? Fostele prezentatoare ale știrilor sportive au atras toate privirile la evenimentul lui Cătălin Botezatu


Comentarii (1)
Simi_Hermanstadt
Simi_Hermanstadt  •  28 Octombrie 2025, 07:11

Cate esecuri e nevoie sa nu isi mai faca mea culpa si sa plece? E liber Sabau sa il aduca

Vezi toate comentariile (1)
Comentează