FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

EXCLUSIV Marius Șumudică începe războiul! Nu îi vrea arbitri la Rapid - FCSB: „Domnul Vassaras știe”

Marius Șumudică / Foto: Ionuț Iordache GSP
Marius Șumudică / Foto: Ionuț Iordache GSP

Articol de - Publicat miercuri, 26 februarie 2025 11:08 / Actualizat miercuri, 26 februarie 2025 16:54

Marius Șumudică (53 de ani), antrenorul de la Rapid, a declarat în exclusivitate pentru Gazeta Sporturilor că și-ar dori ca meciul cu FCSB, din etapa 29 a sezonului regulat, să nu fie arbitrat de Radu Petrescu sau de Adrian Cojocaru.

În urma eșecului din etapa 24, 1-2 în deplasare cu U Cluj, Marius Șumudică a fost un car de nervi la adresa arbitrajului, după ce a susținut că arbitrul central, Adrian Cojocaru, le-ar fi refuzat un penalty giuleștenilor în minutele de final.

Finanțatorul i-a decis soarta » Ce se întâmplă cu antrenorul din Superligă: „Debandadă!”
ANTRENOR
Finanțatorul i-a decis soarta » Ce se întâmplă cu antrenorul din Superligă: „Debandadă!”

Marius Șumudică: „Cred că domnul Vassaras știe ce brigadă să dea pentru meciul Rapid - FCSB

„Avem arbitri foarte buni, avem arbitri talentați. Dar, dacă fiecare club văd că încearcă pe diferite căi să refuze anumiți arbitri, ne dorim și noi să fim respectați și să nu fim arbitrați de cei doi.

Deci, Cojocaru și Radu Petrescu, nu mi-aș dori să fie delegați la meciul ăsta și cred că domnul Vassaras știe ce are de făcut și ce brigadă să dea pentru meciul Rapid - FCSB.

Am văzut că în spațiul public se fac comentarii, cine ar trebui să conducă partida, de aceea îmi exprim și eu o părere. Dacă fiecare are doleanțe publice, așa și eu aș dori ca arbitrii menționați să nu fie la acest meci”, a declarat Marius Șumudică, în exclusivitate pentru Gazeta Sporturilor.

Marius Șumudică a făcut scandal după U Cluj - Rapid: „Pentru ce mai există VAR?”

„Ați văzut meciul? Mie mi-e jenă de tot ce s-a întâmplat în seara asta! Noi am venit să jucăm fotbal, am avut ocazii de a marca, n-am văzut în viața mea așa ceva. Au ascuns mingea, arbitrul a dat șase minute de prelungiri.

OK, înțeleg că trebuie să câștigi un joc, dar eu n-aș putea să fac așa ceva niciodată, să alergăm după baloane... tot ce s-a întâmplat a fost jenant.

I-am spus arbitrului că poate fi o greșeală omenească, nu înțeleg de ce am inventat VAR-ul ăsta, pentru ce mai există? Etapele trecute am văzut un penalty primit după ce i-a dat puțin cu «fardul» pe față.

La noi dacă vedeți penalty-ul din seara asta... la Manea, puteți să-mi spuneți orice. Sunt de mai bine de 20 de ani în fenomen.

L-a călcat! Nu mai contează, imprudență, neimprudență... e penalty cât casa! OK, închid ochii o dată, de două ori, să-mi spuneți și mie un meci în care Rapid a fost avantajată.

N-a fost niciunul, cu ce să ne luptăm? N-avem cum! Încercăm să jucăm, să ne luptăm, dar poate Cojocaru n-a văzut, dar... nu vreau să spun mai multe lucruri că după mă suspendă.

Poate să-mi zică și Crăciunescu, Porumboiu, Avram... toți specialiștii în arbitraj. Nu pot fi convins că n-a fost penalty, nu se poate așa ceva, ne batem joc”, a declarat Șumudică, imediat după meciul cu U Cluj.

Clasamentul din Superligă:

Citește și:
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Tenis
Nu s-a văzut la TV! Ce au făcut Sorana Cîrstea și Emma Răducanu, imediat după finala de la Transylvania Open
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Superliga
Nu a durat mult » Ruptură totală între Gâlcă și jucătorul Rapidului
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Superliga
Gigi Becali i-a făcut o reverență în direct: „Cel mai inteligent analist! Ești tu, apoi restul!”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (11)
valihaita
valihaita  •  26 Februarie 2025, 14:35

Ce bine ar fi ca toate echipele sa aiba posibilitatea sa-si aleaga arbitrii la fiecare meci!

rav410wrc
rav410wrc  •  26 Februarie 2025, 14:04

Costel Zotta !! ;)))

unurtr
unurtr  •  26 Februarie 2025, 13:52

Am spus de mult că FC Rapid 1923 a devenit FC Șumudică, deja vorbește doar Ninel Șumudică

Vezi toate comentariile (11)
Comentează