FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FCSB 1-0

MM Stoica a izbucnit, la câteva minute după meciul care o îndepărtează pe FCSB de titlu: „A fost măcel! Vorbiți de Feșnic și de celebrul arbitru VAR Vidican, domnilor!”

Articol de - Publicat duminica, 23 aprilie 2023 23:09 / Actualizat duminica, 23 aprilie 2023 23:46

Mihai Stoica, managerul general al celor de la FCSB, a izbucnit, pe pagina sa de Facebook, la scurt timp după înfrângerea suferită în fața Rapidului, scor 0-1. Cum era de așteptat, MM a criticat în termeni duri arbitrajul lui Horațiu Feșnic.

Oficialul vicecampioanei a contestat deciziile luate de brigada lui Feșnic, în special de la fazele litigioase din prima repriză, când Onea, respectiv Dragoș Grigore, au primit doar „galben” după două intrări brutale:

RAPID - FCSB. Cele 3 schimbări de la pauză l-au șocat pe comentatorul TV: „Becali se pricepe la fotbal cum mă pricep eu la brânză! Stupidă decizie”
RAPID - FCSB

M Stoica a izbucnit: „Toată săptămâna am spus-o! A fost măcel!”

„Nu mai vorbiți de fotbal, oameni buni! Vorbiți de intrarea lui Onea la Coman. Vorbiți de intrarea lui Grigore la Compagno. Vorbiți de Feșnic și de celebrul arbitru VAR Vidican. Toată săptămâna am declarat public că singura temere pe care o am este că va fi tolerat jocul dur.

Doar că ce a fost aici nu a fost un joc dur. A fost măcel.

Înțeleg că cel mai influent și valoros arbitru VAR român, Hațegan, a fost trimis să oficieze mâine un meci foarte important pentru fotbalul românesc, Al Nassr - Al Wehda. Dacă nu e adevărat, am fost dezinformat și îmi prezint scuze. Poate am fi ratat nonstop și în 11 contra 9. Sau poate nu”, a scris MM Stoica pe Facebook.

Ați văzut cum am sărit trei metri, nu? Din minutul 5, n-am putut să mai sprintez. Am făcut injecții la pauză, am luat anti-inflamator. Am vorbit la sfârșitul meciului cu arbitrul, i-am zis și lui că a arbitrat super, foarte, foarte bine.

- Florinel Coman, la Prima Sport

FOTO. Faza care a „aruncat în aer” banca FCSB: intrare brutală asupra lui Florinel Coman

Onea îl „pulverizează” pe Florinel Coman, dar scapă cu „galben” / Captură Digi Sport
+5 FOTO

Fazele reclamate de MM Stoica:

• Prima fază controversată s-a petrecut în momentul în care roș-albaștrii încercau să declanșeze un contraatac-fulger spre poarta oaspeților. În tentativa de a-l bloca pe Florinel Coman, care sprinta spre jumătatea adversă, Răzvan Onea, fundașul gazdelor, a avut o intrare violentă asupra „șeptarului” de la FCSB, pe care l-a „secerat”, pur și simplu, chiar sub privirile băncii de rezerve a oaspeților.
  • O altă fază la limită a avut loc în minutul 28, când Dragoș Grigore i-a pus lui Andrea Compagno talpa pe gleznă, în zona tendonului. Stoperul Rapidului a scăpat doar cu „galben” din partea lui Horațiu Feșnic. Faza a fost analizată în camera VAR, însă nici Rareș Vidican și Vasile Marinesc, nu au considerat să se impunea eliminare.

„Avem următoarele elemente: intenția de a-i face rău adversarului, intensitatea intrării, a pus în pericol integritatea fizică a jucătorului advers. VAR trebuia să intervină pentru a-l ajuta pe Horațiu Feșnic și, în opinia mea, Grigore trebuia eliminat”

- Marius Avram, fost arbitru

În anii când Ceahlăul lui Pinalti juca la rupere și își timora adversarii cu complicitatea arbitrului, un ziar al vremurilor a titrat genial și dureros după un meci: "I-auzi tibia cum geme!". Feșnic a arbitrat și el ca pe vremuri, iar FCSB își vede iar visul stins
Cătălin Țepelin, redactor-șef GSP, la Vocile Gazetei

Florinel Coman a apărut cu tibia „împachetată” după Rapid - FCSB. Ironii acide: „Feșnic a arbitrat super! Ați văzut cum am sărit trei metri, nu?”
Rapid - FCSB 1-0 » Cadoul lui Mutu pentru Hagi: Feșnic, Moldovan și mult noroc pentru o victorie mare a Rapidului! Game over la titlu pentru FCSB?
Rapid - FCSB

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni