FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Reacție ciudată a lui MM Stoica: „E suspect de ruptură a ligamentelor, dar nu e o lovitură pentru FCSB” + Una dintre „soluții” a jucat UN minut în Superliga

Florinel Coman, Darius Olaru, Vali Crețu, Alexandru Pantea (ultimul din dreapta)/ Antrenament FCSB în Antalya - 15 ianuarie 2024 (foto: Cristi Preda/GSP)

Articol de - Publicat vineri, 16 februarie 2024 19:59 / Actualizat vineri, 16 februarie 2024 21:13

MM Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a avut o reacție curioasă după accidentarea gravă a lui Alexandru Pantea (20 de ani).

Fundașul dreapta, principala soluție a roș-albaștrilor pentru regula U21, e suspect de ruptură a ligamentelor încrucișate. În acest caz, el urmează să rateze restul sezonului, iar FCSB ar avea o mare problemă.

MM Stoica, impresionat de un tânăr din Superliga: „S-ar lupta cu Tavi Popescu să fie titular la FCSB”
Petrolul - Poli Iași

Ar trebui să se bazeze pe Octavian Popescu, ieșit din formă. O altă soluție e Eduard Radaslavescu, o rezervă în acest sezon la echipa roș-albastră.

Cu toate acestea, MM Stoica susține că accidentarea lui Pantea nu e o pierdere pentru FCSB.

MM Stoica: „E o lovitură pentru Pantea, nu pentru FCSB”

Pantea a suferit o accidentare și la prima vedere pare o ruptură de ligamente încrucișate. Nu poți face RMN acum. Noi am auzit un zgomot, când se rupe un ligament se aude. E o lovitură pentru Pantea.

Soluțiile sunt Tavi Popescu, Radaslavescu și Pandele, plus alți 4 tineri din academie. E o lovitură pentru el, noi avem soluții”, a declarat MM Stoica, la Orange Sport.

Pantea are 20 de meciuri în Liga 1 în actuala stagiune, a fost titularul de bază pe postul de fundaș dreapta până în momentul accidentării.

Alexandru Pantea este un produs al celor de la FCSB

Pe cine se va baza FCSB privind regula U21

Octavian Popescu (21 de ani) devine principalul om pentru regula U21 de la FCSB. El a revenit recent după o accidentare și va juca împotriva lui U Cluj, luni de la 20:30. Are 19 meciuri în Liga 1 în acest sezon, a marcat două goluri și a dat două assist-uri. Și-a pierdut statutul de titular în ultimul an, a bifat 48% din meciuri din primul minut.

3,4 milioane de euroe cota lui Tavi Popescu, potrivit Transfermarkt

Eduard Radaslavescu (19 ani) e a doua soluție pentru regula U21 la FCSB. Mijlocașul ofensiv a bifat 9% din minutele posibile în acest sezon de Superliga. A intrat în 11 meciuri, fără să dea gol sau assist. Are o cotă de 450.000 de euro pe Transfermarkt.

Andrei Pandele e un mijlocaș central de 20 de ani de la FCSB, care a jucat un singur minut în acest sezon de Superliga, în victoria cu Poli Iași, scor 3-1. Mai mult, el e concurent pe post cu Șut, Lixandru și Baba Alhassan. Cota lui Pandele pe Transfermarkt e de 50.000 de euro.

Match Quiz Manchester City - Chelsea

Ești expert în Premier League? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Manchester City - Chelsea și ia-ne premiile!

VIDEO. Adi Popa a comentat lupta la vârf din Superligă: „FCSB este mare favorită la titlu”

Leo Grozavu a răbufnit la conferință după Petrolul - Poli Iași: „Arbitraj ca pe timpuri la liga a treia”
Petrolul - Poli Iași 2-1
Discurs-manifest după meciul din Superligă: „Am fost penibili, am intrat cu nasul pe sus!”
PETROLUL - POLI IAȘI 2-1

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”