FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - STEAUA, DUMINICĂ, 20:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Nae şi Onofraş, umiliţi de "cîini" în Ghencea » Povestea celei mai dure înfrîngeri a Stelei în faţa lui Dinamo

Articol de GSP - Publicat joi, 14 octombrie 2010 00:00

Povestea duelurilor dintre Steaua şi Dinamo şi-a consumat în 2000 un episod despre care puţină lume îşi mai aduce aminte.

După terminarea sezonului 1999-2000, în care alb-roşii s-au încununat campioni, a urmat o competiţie cu caracter amical: Cupa Ligii. Pentru a nu se face de rîs, dinamoviştii au venit cu prima echipă, dintre titulari lipsind doar Lupescu, Hîldan şi Iftodi.

La Steaua, antrenorul Victor Piţurcă le dăduse drumul jucătorilor în vacanţă imediat după ultima etapă, astfel că s-a bazat în meciurile de Cupa Ligii în special pe jucători aflaţi în probe sau care au jucat mai puţin ori deloc pentru prima echipă.

Astfel, exceptîndu-i pe titularii de drept Florentin Dumitru, Bordeanu, Falemi şi Claudiu Răducanu, au evoluat jucători precum Daniel Munteanu, acum la "U" Cluj, Mirel Rădoi, venit în probe de la Extensiv Craiova, Alin Savu de la CSM Reşiţa, Alin Biţiş, actualmente la FCM Tîrgu-Mureş, sau Marius Onofraş, cel care după zece ani poate juca din nou contra lui Dinamo duminică seară. "Ono" venise în probe de la Politehnica Iaşi şi jucase în primele partide ale competiţiei pentru «naţionala» de tineret, şi ea angrenată în Cupa Ligii. În poartă şi-au făcut apariţia în prima repriză Tibi Lung, iar în actul secund Eugen Nae.

Partida a fost fără cusur pentru oaspeţi, Dinamo cîştigînd cu 7-0 în Ghencea. Scorul a fost deschis în minutul 12 de ex-constănţeanul Mihai Stere, care acum evoluează pentru FCM Tîrgu-Mureş. Marius Niculae a marcat după trei minute, iar scorul la pauză a fost 3-0 pentru Dinamo după reuşita lui Giani Kiriţă. După pauză, Claudiu Drăgan, din nou Marius Niculae, Aldea şi Mara au stabilit scorul final, 0-7.

Stere: "Un meci memorabil!"
Mihai Stere a rememorat pentru gsp.ro partida de pomină din Ghencea, în care a reuşit să înscrie chiar primul gol: "Ţin minte acel meci cu Steaua. Retrogradasem cu Farul şi am ajuns la Dinamo. Semnasem cu ei pe 6 luni şi era primul meu meci. Chiar dacă se juca în Cupa Ligii, un meci între Steaua şi Dinamo nu poate fi considerat niciodată amical. Am făcut un meci bun, am marcat un gol şi am contribuit la succesul cu 7-0 al echipei mele. Un astfel de rezultat nu se va mai repeta niciodată, indiferent de poziţia din clasament sau de criza pe care o traversează cele două echipe. După acel meci am ajuns la Braşov şi ne-am bătut pînă în ultima etapă cu Dinamo pentru locul doi. Ţin cu Dinamo în derby, dar va fi un meci foarte greu. Prevăd o remiză cu goluri multe", a spus Stere pentru gsp.ro (Istvan Deak)

Rădoi a semnat după meci
Aflat în probe, fundaşul Mirel Rădoi, cel care avea să devină un jucător legendar pentru Steaua, a evoluat pe toată durata partidei. Viitorul căpitan din Ghencea l-a impresionat pe Victor Piţurcă, în ciuda scorului drastic, şi şi-a pus semnătura pe un contract valabil pe o perioadă de cinci ani, fiind achiziţionat în schimbul a 100.000 de dolari, roş-albaştrii oblingîndu-se la vremea respectivă să plătească încă 1.000.000 dolari în cazul unui transfer peste hotare.

Niculae, singurele goluri împotriva Stelei
Pentru atacantul "cîinilor", Marius Niculae, a fost singurul meci contra Stelei în care a reuşit să înscrie. În campionat, dinamovistul nu a izbutit niciodată să îi învingă pe portarii Stelei, deşi a evoluat de 11 ori în Derby de România.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”