FOTBAL  »  Superliga  »  URZICENI - CFR CLUJ 1-1

No signal

Articol de - Publicat luni, 11 mai 2009 00:00

Şansa de a egala liderul n-a avut acoperire la Urziceni: Unirea a remizat în faţa campioanei şi stă la doi paşi de Dinamo

La poalele nocturnei de la Urziceni, 22 de bărbaţi s-au croit să facă de rîs derby-ul de România. Primele 15 minute au absorbit cam tot ceea ce s-a văzut mai frumos vineri seară, în Ghencea. Întîi, Varga a ratat voleul. Persistentul Pereira a săpat în banda dreaptă a defensivei gazdă şi l-a obligat pe Mara să facă ce nu prea îi stă în fire: superexecuţie cu capul pentru 0-1.

După doar 9 minute a fost din nou egal, la reluarea în plasa proprie a nefericitului De Sousa. Trupa "Bursucului" a insistat, dar Rusescu (30), Brandan (35) şi Mehmedovici (38) au refuzat onoarea răsturnării de scor.

Apoi, mustul s-a făcut vin. Închizătorii au furat rolurile principale atacanţilor. Gleznele fine au început să trosnească la mijlocul terenului, sub privirile impasibile ale "otomanului" cu fluier, mult mai zgîrcit cu "galbenele" decît românii noştri.

Încet, încet, s-au izolat ofensivele şi s-au risipit fazele de poartă. Conceicao a simţit primul că trebuie să intervină şi i-a presărat în avanposturi pe Dubarbier şi pe Kone. Dan Petrescu a răspuns cu "pionul" Bălan.

Urmările? Şahul a continuat, dar matul a lipsit. Aseară, în Ştefan cel Mare a fost veselie şi s-a fumat trabuc. Cine va desface şampania poate vom afla peste două runde, cînd liderul se va deplasa personal în judeţul Ialomiţa.

"Parcă a arbitrat un şef de la Dinamo sau CFR!"
Turcul Gocek a arbitrat ciudat şi i-a enervat pe toţi, cea mai mare greşeală a sa fiind în minutul 18: nu l-a eliminat pe Alcantara, care îl călcase intenţionat pe Bilaşco. Dan Petrescu a răbufnit imediat după meci la adresa arbitrilor. "I-a luat Borcea şi p-ăştia!", a strigat către spectatori. Iar la conferinţa de presă a făcut show: "N-am primit nici un fault, nici un corner, toate duelurile au fost în favoarea clujenilor. La cum a arbitrat turcul ăsta, mi s-a făcut dor de români. Parcă a fost la centru un conducător al lui Dinamo sau al CFR-ului". (George Şeitan)

Ştirile meciului:

» Dan Petrescu, după meci: "Yssouf Kone nu trebuia să joace, vom face memoriu. Dacă există justiţie în fotbal, trebuie să cîştigăm şi noi, şi Steaua cu 3-0. Kone şi Tamaş nu puteau primi doar o etapă pentru «roşu» direct!".

» Bogdan Mara a fost aplaudat de întreg stadionul ieri, iar la golul marcat a refuzat să se bucure, în semn de respect faţă de fosta sa formaţie. (George Şeitan)

» În minutul 8, la un duel cu Mehmedovici, Ruiz s-a ales cu tricoul sfîşiat, fiind obligat să-l schimbe cu unul cu mînecă lungă. (George Şeitan)

» Dan Capatos, prezentatorul emisiunii "Un show păcătos", de la Antena 1, s-a prezentat aseară la meci cu fularul lui Dinamo la gît, însă a fost lăsat în stadion abia cînd şi-a dat jos eşarfa cu însemnele "cîinilor". (George Şeitan)