FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - CFR CLUJ 2-2

Noul Mihai Stoica, acum mai calm

Articol de , - Publicat luni, 29 noiembrie 2010 00:00

La revenirea pe Ghencea, MM a preferat banca lojei. S-a manifestat mult mai temperat decît în mandatul precedent

MM Stoica a revenit la Steaua şi la prima partidă, cea de aseară, a stat pe bancă, aşa cum promisese. De data aceasta mult mai calm ca în mandatul precedent ori ca pe vremea cînd conducea Unirea Urziceni.

Înainte de primul fluier şi-a încurajat "colegii" de scaun, cu care a dat mîna. Prima dată cînd managerul stelist a ieşit în spaţiul tehnic a fost chiar în primele minute, însă doar pentru a-l ţine pe Lăcătuş, care intenţiona parcă să-l mănînce de viu pe arbitrul asistent!

Golul celor de la CFR l-a cam lăsat mut, comentînd blazat cu secundul Edi Iordănescu, amplasat în dreapta sa. Descătuşarea de la 1-1 a fost şi ea temperată, la fel ca şi tresăririle de la ratările de pînă atunci. Cel de-al doilea gol al lui Stancu l-a făcut să sară un pic mai tare, cam ca pe vremuri. Însă, după cîteva strigăte, s-a calmat repede, luînd o sticlă de apă în mînă. La pauză l-a însoţit pe Lăcătuş pe drumul spre vestiare, discutînd despre prima repriză.

În minutul 72 l-a condus pe Marinescu la schimbare, i-a făcut un masaj la umeri şi l-a pupat pe obraz pentru a-l încuraja. La final, la fel ca şi cînd a traversat terenul înainte de meci, a ţinut să le arate spectatorilor că e emoţionat de primirea făcută.