steaua1986forever  •  08 Iulie 2015, 16:26

tiberiu33  •  08 Iulie 2015, 16:06

***

tiberiu33
tiberiu33  •  08 Iulie 2015, 16:05

Chile a cîștigat Copa America pentru că a fost acasă, unde te ajută și tribuna, și zidurile, și arbitrii (să nu încerce nimeni să contrazică această teză!), și Anzii, care se zăreau în depărtare, după cocoașa înaltă a stadionului arhitecturat cam ca în anii șaizeci. Argentina a pierdut trofeul pentru că s-a cam obișnuit să piardă. Acum un an fără o săptămînă și fără o zi Messi ieșea înfrînt din altă finală, tot cu un 0-0 după 90 de minute. Atunci a fost Goetze, acum Higuain, care și-a amintit că a făcut sute de antrenamente în baza lui Real Madrid și a șutat acel penalty după modelul Sergio Ramos, ca pe o ofrandă către cer. S-ar putea ca la descendenții lui Kempes și Maradona problema să vină de pe bancă. Acolo unde a stat Menotti sau Bilardo astăzi stă Tata Martino, un fel de brigadier silvic într-o pădure deasă, din care buștenii dispar și nu prea-și dă nimeni seama cum.

tiberiu33
tiberiu33  •  08 Iulie 2015, 16:04

Ce facem cu fetele? Ocupați cu Copa America, veți fi ratat poate o altă competiție interesantă: Cupa Mondială de fotbal feminin. Această competiție, transmisă de Eurosport, oferă, de câteva ediții bune, meciuri foarte frumoase. Mai ales finala a fost extrem de spectaculoasă. Echipa Statelor Unite a învins Japonia cu 5-2, americancele înscriind, la începutul partidei, patru goluri în șaisprezece minute. Carli Lloyd a realizat un hat-trick, iar cel de-al treilea gol a fost un lob spectaculos de la centrul terenului, în stilul Hagi, peste portarul advers