FOTBAL  »  LIGA 1  »  STATISTICĂ

O promovată le dă peste nas granzilor » Capitolul la care este peste Craiova, CFR și FCSB

Talentatul Denis Rusu 
(UTA) în duel cu Olimpiu Moruțan (FCSB) FOTO Cristi Preda
Talentatul Denis Rusu (UTA) în duel cu Olimpiu Moruțan (FCSB) FOTO Cristi Preda

Articol de - Publicat sambata, 17 aprilie 2021 08:37 / Actualizat sambata, 17 aprilie 2021 09:03

UTA Arad le-a acordat mai mult timp de joc tinerilor cu vârste sub 21 de ani în acest sezon de Liga 1 decât CS Universitatea Craiova, FCSB și CFR Cluj.

Obligate să aibă minimum doi jucători U21 la startul unei partide și măcar unul până la final, cluburile din Liga 1 s-au conformat, deși majoritatea antrenorilor contestă această regulă de câte ori au ocazia. Le-au făcut loc puștilor în efectivele lor, însă imediat după startul meciului nu știu cum să-l înlocuiască mai repede pe al doilea. Chiar și după numai câteva zeci de secunde, cazul unui Dan Petrescu, Edi Iordănescu sau Eugen Neagoe.

UTA, diferență de 3,1 procente față de CSU Craiova

Iar acest aspect e ilustrat și într-o ierarhie a Ligii 1 alcătuită de CIES Football Observatory, chiar dacă un pic diferită. Clasamentul e întocmit în baza procentelor din timpul de joc acordate de tehnicieni tinerilor cu vârste sub 21 de ani la ora partidelor disputate în 2020/2021, în vreme ce la noi vorbim de tineri eligibili pentru regula U21 la debutul stagiunii.

UTA, și nu Viitorul sau FCSB, cum ar fi fost de așteptat, e cea care-și ține cel mai mult pe teren jucătorii sub 21 de ani: 12,8 la sută din timpul total de joc în cele 29 de partide luate în calcul până la 6 aprilie 2021.

Reprezentativi: 

  • Denis Rusu (20 ani), 1.716 minute jucate în L1 
  • David Miculescu (19 ani), 701 minute 
  • Damian Isac (20), 838 minute disputate.

A doua este Craiova (9,7 procente), de la care se disting Ștefan Baiaram (18 ani), cu 1.463 minute, și George Câmpanu (20 ani) - 798 minute.

Deși are lotul cel mai tânăr din Liga 1, cu o medie de 24,3 ani, FCSB e abia a treia: 8,9 procente! Şi asta pentru că mulţi tineri eligibili pentru regula U21, ca Moruţan, Vlad sau Şut, au peste 21 de ani. În aceste condiţii, "vârfurile" roș-albaștrilor sunt Ovidiu Perianu (18 ani), cu 603 minute, și mai ales Octavian Popescu (18) - 1.647 minute.

48,9 %din timpul de joc le oferă FC Nordsjaelland tinerilor sub 21 de ani. E numărul 1 în Top 30 campionate din Europa. Dortmund, 28,5 %, e prima în Top 5 ligi ale Bătrânului Continent

Viitorul, surpriza neplăcută din Liga 1

Marea surpriză, cea neplăcută, este de departe Viitorul. Altădată o fabrică de tinere talente, cu câte cinci, șase fotbaliști U21 meci de meci pe gazon, clubul patronat de Gică Hagi a ajuns în coadă, pe poziția a 13-a din 16!, cu doar 3,1 la sută procente din timpul de joc acordate celor de la Academia creată și condusă după modelul „Ajax”.

ClubMedie de vârstăMeciuriMinute acordate U21
  1. UTA
 27,22912,8%
2. U Craiova26,4299,7%
3. FCSB24,3298,9%
4. Dinamo27,2298 %
5. Sepsi27,3296,8%
6. Argeș27,7296,5%
7. Poli Iași27,4275,7%
8. Gaz Metan26,3 295,2%
9. Clinceni27,3294,1%
10. Chindia25,9293,7%
11. Voluntari27293,7%
12. Astra27,2293,7%
13. Viitorul25,2273,1%
14. CFR Cluj29,2292,3%
15. Botoșani27,3291,6%
16. Hermannstadt28,6291,4%

VIDEO. Laszlo Balint, antrenor UTA Arad: „Lipsa fanilor e o problemă pentru UTA, care are suporteri minunați, unici în România”

Citește și alte știri din fotbalul intern:

În România, CFR o subordonează pe FCSB » De la promovare, trupa din Gruia domină competițiile interne

Astra - Dinamo 0-0 » Câte un remarcat în ambele tabere + Uhrin jr., martorul unei premiere la revenirea în Liga 1

Playtech: Diana Șoșoacă, reacție HALUCINANTĂ după ce Luis Lazarus a ajuns în spital. Senatoarea a luat foc


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează