FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - SEPSI 2-3

video Oțelul - Sepsi 2-3 » Covăsnenii câștigă cu mari emoții ultimul meci al rundei #19 din SuperLiga

Articol de , - Publicat marti, 12 decembrie 2023 19:00 / Actualizat marti, 12 decembrie 2023 20:01

Sepsi a învins Oțelul Galați, scor 3-2, în ultimul meci al rundei #19 din SuperLiga.

Cosmin Matei a deschis scorul în minutul 4, după ce Marius Ștefănescu a trimis o pasă excelentă peste apărarea adversă. Rămas singur cu Dur Bozoancă, ex-dinamovistul a driblat portarul și a marcat în poarta goală.

Sepsi a fost aproape să-și majoreze avantajul în minutul 15, când șutul lui Marius Ștefănescu a fost respins în corner de Dur-Bozoancă.

În minutul 39, Oțelul a restabilit egalitatea, după ce Juri Cisotti a săltat o minge pentru voleul lui Alexandru Pop, care a lovit bara, apoi balonul a ajuns la Maciel, care a înscris în poarta goală.

Ștefănescu i-a readus pe covăsneni în avantaj în minutul 64, când a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat în interior, ocolind 3 fotbaliști ai Galațiului, și a trimis o torpilă din 16 metri, direct în vinclu.

Denis Ciobotariu a făcut 3-1 în minutul 75, când a marcat cu capul, după un corner executat de Roland Varga.

George Cîrjan a reaprins speranțele gazdelor în minutul 83, când l-a învins pe Roland Niczuly, cu un șut din interiorul careului.

Oțelul a ratat o ocazie imensă în minutul 90+2, când Fatai a lovit bara cu o lovitură de cap, apoi Ninaj a scos de pe linia porții mingea expediată de Ariel Lopez.

Cu această victorie, Sepsi reușește să se apropie de locurile de play-off. Covăsnenii ocupă locul 8, cu 26 de puncte, în timp ce Oțelul încheie etapa pe poziția a 11-a, cu 23 de puncte.

• Antrenor: Bernd Storck - 7

Arbitru: Marian Barbu - 6. Asistenţi: Stelian Slabu - 7, Ionel Valentin Dumitru - 7

FINAL » Oțelul - Sepsi 2-3

Oțelul - Sepsi, echipe de start:

OȚELUL (4-1-2-3): Dur-Bozoancă - Adăscăliței, Yabre, Lovric, Miguel Silva - Zivulic - Cisotti (cpt.), Teles - Maciel, Al. Pop, Bodișteanu
Rezerve: R. Stoian - Fatai, I. Neagu, Jardan, Latouchent, Ariel Lopez, Ghiocel, S. Rus, G. Cîrjan
Antrenor: Dorinel Munteanu

SEPSI (3-4-3): Niczuly (cpt.) - Kecskes, Ninaj, D. Ciobotariu - Oteliță, Alimi, J. Rodriguez, R. Varga - Ștefănescu, Safranko, C. Matei
Rezerve: D. Moldovan - Fl. Ștefan, N. Păun, I. Gheorghe, Damașcan, Oroian, Damașcan, Kallaku, Rondon
Antrenor: Bernd Storck

Stadion: „Oțelul”
Arbitru: Marian Barbu (Brașov). Asistenți: Stelian Slabu (Brașov), Valentin Dumitru (Prahova)
Arbitru VAR: Andrei Moroița (Ploiești). Asistent VAR: Mihăiță Necula (București)

După despărțirea de Sepsi, Liviu Ciobotariu poate da lovitura » Are o ofertă de un milion de dolari!