FOTBAL  »  Superliga  »  CFRMANIA.RO

Pachet de nervi

Articol de GSP - Publicat marti, 19 august 2008 00:00

Niciodată titular în campionat, pus la zid de antrenor şi conducere, mijlocaşul Emmanuel Culio ia în serios varianta despărţirii de CFR

Culio e lovit din toate părţile. Cel mai bun pasator din Liga I, în campionatul trecut, a fost lăsat în tribună înaintea meciului de duminică. Andone, Mureşan şi Paszkany nu l-au menajat, reproşîndu-i faptul că nu a adus nici un plus în jocul echipei în meciurile în care a intrat. Argentinianul se gîndeşte tot mai mult să plece de la CFR şi regretă că a refuzat în vară cîteva oferte tentante pentru el.

Care sînt cifrele lui Culio în acest campionat? Argentinianul n-a fost titular în niciuna din primele 4 etape. La Ploieşti, cu CS Otopeni, mijlocaşul stînga a jucat 21 de minute, fiind introdus la 3-0 în locul lui Deac. Cu Buzăul, Culio a prins ultimele 30 de minute, iar în Giuleşti Andone l-a introdus după pauză. Pentru numai 33 de minute însă, Culio fiind trimis la vestiare de antrenorul său, pentru faptul că nu şi-a respectat sarcinile de joc: nu a sprijinit defensiva, deşi Andone i-a ordonat să fie atent la Spadacio. "Nu vreau să vorbesc în acest moment. Sînt foarte supărat, vreau să mă liniştesc", a spus ieri argentinianul.

Culio ar putea avea soarta lui Fabbiani, prietenul său fiind împrumutat pentru un sezon la Newell's Foto: Raed Krishan

84 de minute a jucat Culio în acest sezon
11 pase de gol a oferit argentinianul în stagiunea trecută

"Am jucat slab"
Declarat de preşedintele Iuliu Mureşan cel mai bun jucător al clujenilor după semieşecul cu Univeristatea Craiova, Eduard Stăncioiu a admis faptul că CFR a făcut unul din cele mai slabe meciuri. "Adevărul este că am făcut un joc slab. Dacă jucam la 60% din ceea ce putem, atunci Craiova nu avea nici o şansă. E greu să fii constant tot timpul dar important este să ne revenim cît mai repede. Şi echipe mari ca Barcelona, Chelsea sau Madrid au căderi de formă", a declarat Stăncioiu. (Cosmin Lucaci)

A dedicat golul fetiţei
Fundaşul brazilianul Andre De Sousa a marcat duminică împotriva Craiovei cel de-al treilea gol pentru CFR Cluj. El a dedicat golul fetiţei sale, Bianca. "Din păcate nu m-am putut bucura pentru gol decît o repriză. Am întîlnit o echipă bună, iar noi am jucat mai prost. Mai avem încă 30 de partide în care ne putem arăta valoarea. Ne aşteptă un meci foarte greu la Vaslui pe care sîntem obligaţi să-l cîştigăm", a comentat De Sousa. (Cosmin Lucaci)

Sondaj pentru Champions League
Site-ul oficial al campioanei i-a invitat pe suporterii lui CFR să formuleze opinii pe forum în legătură cu preţurile biletelor pentru meciurile de Liga Campionilor. Fanii au la dispoziţie două zile pentru a fixa preţurile tichetelor de acces pe care vor trebui să le achiziţioneze pentru a vedea meciurile din cea mai prestigioasă competiţie din lume.