FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - CHINDIA

Petrolul - Chindia 1-2 » Ploieștenii au picat „testul Cooper”. Mutarea lui Petrea de la pauză a răsturnat meciul

Petrolul - Chindia 1-2 » Ploieștenii au picat „testul Cooper”

Articol de - Publicat sambata, 28 ianuarie 2023 19:00 / Actualizat sambata, 28 ianuarie 2023 19:01

Chindia a învins-o pe Petrolul la Ploiești, 2-1, după ce „lupii galbeni” au condus la pauză.

Programul complet și rezultatele din Liga 1

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 13, când Purtic (Petrolul) a șutat puternic din afara careului, iar Căbuz a respins în corner.

Chindia a răspuns prin Daniel Popa, al cărui șut din minutul 17 a fost respins cu mare dificultate de Leitner.

Câteva zeci de secunde mai târziu, Irobiso a ratat o mare ocazie pentru Petrolul. A scăpat singur cu Căbuz, dar a finalizat defectuos, pe lângă poartă.

„Lupii” au fost mai preciși de la punctul cu var, ca urmare a unui penalty obținut de Robert Moldoveanu în minutul 26. Vârful petrolist i-a furat mingea lui Cornel Dinu, iar stoperul dâmbovițenilor l-a lovit în zona tibiei. Gheorghe Grozav a transformat fără emoții.

Supermocirla :) » Imagini incredibile, extrase din anii '90, la Ploiești
ETAPA 23

Repriza secundă a început tot cu gazdele în atac. În minutul 50, aproape că s-a făcut 2-0 după o degajare dezastruoasă a lui Celea. Căbuz și-a salvat coechipierul, a oprit balonul pe linia porții.

Chindia a răspuns în minutul 56, când Cooper a introdus mingea în poartă cu o execuție acrobatică. Reușita i-a fost anulată, atacantul italian cu origini ghaneze venea dintr-o poziție de ofsaid.

Cooper a lovit din nou la 14 minute distanță. Iar de această dată s-a pus! Vorobjovas a centrat precis, peste apărarea adversă, pe 6 metri. Cooper s-a înălțat splendid și a finalizat la colțul scurt.

Același Cooper a fost decisiv și în faza golului 2 înscris de Chindia, în minutul 85. Neguț l-a căutat pe italian cu o centrare, Cooper a trimis din prima către Daniel Popa, care a venit în alergare și a finalizat.

Practic, schimbarea efectuată de Toni Petrea la pauză, Godberg Cooper în locul lui Rassambek Akhmatov, a răsturnat scorul.

Petrolul rămâne pe 7, are 30 de puncte, două sub Sepsi OSK, iar Chindia urcă pe 12, are acum 25 de puncte!

FINAL: Petrolul - Chindia 1-2

Petrolul - Chindia, echipe de start:

PETROLUL: Leitner - Achim, Meijers, Mathaus Santos - Borta, Dumitriu, Purtic, Țicu - Moldoveanu, Irobiso, Grozav
REZERVE: Moroz, Bucur, Pashov, Olaru, Seto, Bratu, Tucaliuc, Budescu
ABSENT: Jair (suspendat)
ANTRENOR: Nicolae Constantin

CHINDIA: Căbuz - Căpușă, Celea, Corinus, Dinu, Ioniță - Neguț, Dulca, Akhmatov - Popa, Popadiuc
REZERVE: Moldovan, Șerban, Mihaiu, Dumitrașcu, Perianu, Cooper, Boldor, Buș, Vorobjovas
ABSENȚI: Orozco, Chamed (suspendați), Grubac (accidentat)
ANTRENOR: Anton Petrea

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti) / Arbitru VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti), Arbitru AVAR: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)

Curtea de Apel Cluj a dat decizia în dosarul transferurilor pe axa U Cluj - Petrolul: prejudiciul nu mai poate fi recuperat!
U Cluj
„Curățenie” de iarnă la Petrolul: doi fotbaliști dați afară înainte de meciul cu Chindia