FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FC ARGEȘ 2-0

video Petrolul iese din criză, Argeș ajunge la un punct de baraj! Clasamentul actualizat din Liga 1

Petrolul a învins-o pe FC Argeș, scor 2-0, în etapa #15 din SuperLigă.

Articol de - Publicat luni, 24 octombrie 2022 20:12 / Actualizat luni, 24 octombrie 2022 20:12

AICI, toate rezultatele etapei 15 din Liga 1

Venită după 5 înfrângeri consecutive în campionat, Petrolul a luat-o tare pe FC Argeș încă din primele minute. Elevii lui Nae Constantin au intrat cu gândul să spele rușinea ultimelor rezultate care aduseseră echipa prahoveană în afara play-off-ului și puteau deschide scorul încă din minutul 8, când Țicu i-a centrat perfect lui Irobiso în careu, dar reluarea atacantului nigerian din 6 metri a fost respinsă excelent de Straton.

FCSB se impune în stil italian la Sf. Gheorghe și urcă pe loc de play-off! Clasamentul ACUM
SEPSI - FCSB 0-1

Grozav, gol și eliminare scoasă

Ploieștenii și-au continuat ofensiva și au reușit să deschidă scorul prin Gicu Grozav (13). Acesta a combinat perfect cu Irobiso în flancul stâng, apoi l-a învins pe Straton cu un șut năpraznic, la vinclu, colțul scurt. Flămânzi de goluri, prahovenii au ratat șansa de a se desprinde, după ce Irobiso a irosit centrarea lui Măzărache

Fără reacție în prima jumătate a reprizei, Argeșul a avut o primă ocazie de gol prin Ișfan (22), care l-a pus serios la încercare pe Vâlceanu dintr-o lovitură liberă, respinsă însă de portarul gazdelor. Mathaus a fost aproape de 2-0, dar reluarea sa cu capul din corner a trecut milimetric pe lângă poartă. Repriza s-a încheiat cu torpila lui Meza Colli de la distanță, respinsă excelent de Vâlceanu.

A revenit magicianul Budescu

Misiunea argeșenilor s-a îngreunat în minutul 56, când Alceus a fost trimis la cabine de Sebastan Colțescu, după ce a văzut al doilea cartonaș galben în urma unei intrări întârziate la Grozav.

În 10 oameni, FC Argeș nu a avut puterea să mai atace, în timp ce Petrolul a profitat și a mai marcat o dată. Mario Bratu l-a driblat ca în curtea școlii pe Raynov în careu, bulgarul a comis penalty, Constantin Budescu marcând de la punctul cu var fără emoții, la primul meci în Liga 1 pentru ploieșteni.

6.500 de faniau asistat la meciul dintre Petrolul și Sepsi

350 de meciuriare Colțescu în Liga 1, fiind pe al doilea loc la prezențe all-time, sub Alexandru Tudor (381), dar peste Balaj (341)

Clasamentul actualizat din SuperLiga

FINAL » Petrolul - FC Argeș 2-0

Echipele de start la Petrolul - FC Argeș:

PETROLUL (3-4-3): Vâlceanu - Mathaus, Huja, Meijers - Borța, Seto, Jair, Țicu - Grozav - Irobiso, Măzărache
REZERVE: Leitner - C. Budescu, Pashov, Cebotaru, Velisar, M. Bratu, A. Olaru, Cioiu, Dumitriu
ANTRENOR: Nicolae Constantin

FC ARGEȘ (4-3-3): Straton - Tofan, Dobrosavlevici, M. Constantin, Latovlevici - M. Colli, Njike - Ișfan, Alceus, Calcan - Garita
REZERVE: Greab - Vianna, Raynov, A. Șerban, G. Crețu, Covaci, Bertrand, Donisa, Enzo
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Sebastian Colțescu; A1: Sebastian Gheorghe; A2: Marius Badea; Arbitru VAR: Marian Barbu; AVAR: Marius Cristian Marchidanu

Citește mai multe știri din Liga 1:

Căpitanul lui U Cluj a răbufnit la interviu: „Frate, nu e posibil! Aveți monitor și tot greșiți?”