Articol de Daniel Grigore - Publicat vineri, 14 martie 2025 19:44 / Actualizat vineri, 14 martie 2025 20:03
Adrian Mutu, 46 de ani, antrenorul Petrolului Ploiești, a comentat înfrângerea cu FC Botoșani, 0-2, eșec care-i lasă echipa într-o situație complicată.
Adrian Mutu rămâne cu numai două victorii în 10 meciuri pe banca Petrolului. Eșecul de astăzi, 0-2 acasă cu FC Botoșani, a fost deosebit de usturător pentru „lupi”, mai ales că i-a apropiat pe moldoveni la un singur punct de ei.
Cum comentează „Briliantul”? El a reclamat erorile individuale făcute de elevii săi, „cadourile” de la goluri și spune că e nevoie de un „wake-up call”, astfel încât situația să nu degenereze.

Adrian Mutu, bătut și de Botoșani: „Un «wake-up call» pentru toți!”
„Când începi un meci în halul ăla... a început prost și s-a terminat la fel de prost. Meci nereușit, nu ne-a ieșit absolut nimic. Multe greșeli personale, pase greșite, un meci nereușit, care ar trebui să fie un semn, un «wake-up call» (n.r. - apel la trezire) pentru fiecare. Dacă continuăm așa, lucrurile se deteriorează și intrăm într-o vrie în care nicio echipă nu vrea să fie.
Nu voi critica niciodată jucătorii... dar, practic, le-am făcut cadou golurile. E greu, mai ales primul gol îți toarnă plumb în picioare. Nici nu am creat ceva deosebit pentru egalare. În momentul în care se mai întâmplă și ce s-a întâmplat la golul 2, ăsta e deznodământul. E un rezultat corect, Botoșaniul a meritat victoria. Nu ne-am ridicat la nivelul așteptărilor, i-am dezamăgit pe suporteri. Ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru toată lumea.
A fost un meci fără istoric pentru noi, din care băieții ar trebui să învețe. Nu știu exact ce s-a întâmplat, pentru că a fost diferență mare față de meciul cu Sepsi. Aceiași jucători, cu excepția lui Papp. Nu cred că un fundaș central poate face o diferență atât de mare. Nu există constanță, echilibru și asta ne-a costat astăzi”, a afirmat Mutu la flash-interviu, la PrimaSport.
Antrenorul Petrolului nu crede în scenariul în care restanțele financiare de la echipă s-ar răsfrânge în jocul ei: „Nu cred. Joacă așa de la începutul anului. A fost plătită prima cu Sepsi, chiar dacă [restanțele salariale] sunt de două luni... Nu e ceva nou, cred că și Botoșaniul e în aceeași situație. Despre ce vorbim?”.
Cu privire la mustrarea de care jucătorii au avut parte dinspre galerie, Mutu a spus:
„Fanii au dreptate. A fost un meci în care oamenii au venit să susțină echipa, iar noi nu am fost ce trebuia să fim, la nivel de atitudine, de responsabilitate. Când faci atât de multe greșeli, pase date în afara terenului... nu dă bine, fanii nu se simt respectați și apreciați. Din punctul ăsta de vedere, au mare dreptate”.
Trebuie să ne refacem moral în aceste două săptămâni, să lucrăm și să ne pregătim bine pentru Slobozia. Va fi un meci superimportant. Dar, deocamdată, nu s-a întâmplat nimic.
- Adrian Mutu, antrenor Petrolul
Suntem dezamăgiți de rezultat, de cum ne-am prezentat în această seară. Am luat gol destul de repede, am încercat să ne revenim, dar nu am reușit.
Le-am făcut două cadouri, ne-au taxat și ne va fi foarte greu. Va trebui să lăsăm capul în pământ și să jucăm în continuare, ne așteaptă o luptă destul de grea. Nu avem voie să nu scoatem rezultate bune.
- Valentin Gheorghe, mijlocaș Petrolul


