FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FC BOTOȘANI 1-0

VIDEO Petrolul - FC Botoșani, decis la ultima fază de VAR! Noul clasament din play-out

Petrolul a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, în etapa #6 din play-out. Constantin Budescu a transformat un penalty dictat cu ajutorul VAR în prelungiri, minutul 90+9!

Articol de - Publicat sambata, 29 aprilie 2023 18:55 / Actualizat sambata, 29 aprilie 2023 22:12

Programul complet și rezultatele din Liga 1 - AICI!

După ce și-a primit licența UEFA pentru cupele europene, Botoșani s-a deplasat la Ploiești cu gândul la victoria care ar apropia-o și mai mult de barajul pentru Conference League. Adversara, Petrolul, nu a primit dreptul de a evolua în Europa.

Atât de mari sunt problemele la CFR Cluj » Dan Petrescu a rupt tăcerea: „Am amânat pentru licența”
CFR Cluj

Petrolul - FC Botoșani 1-0. Festival de ocazii uriașe la Ploiești

Trupa lui Flavius Stoican a fost prima care și-a arătat „colții” în minutul 25, atunci când Roman II a preluat în careu pasa lui Florescu și a reluat puternic din voleu, lovind transversala porții lui Vâlceanu

Replica Petrolului a venit instant, după numai un minut. De la 50 de metri, Jefferson a aruncat mingea în careu pentru Meijers, care a reluat cu capul puțin peste poartă.

A urmat o nouă ratare monumentală a „găzarilor” - minutul 29. Ducan a respins greșit o minge în careu, dar Jefferson a trimis peste din 8 metri, spre stupefacția fanilor.

Petrolul - FC Botoșani, meci decis la ultima fază

Totuși, cea mai mare ocazie a reprizei i-a aparținut japonezului Takayuki Seto în prelungirile reprizei. Jefferson a centrat la bara a doua, Grozav a recentrat pe 6 metri la Seto, care a trimis din cădere milimetric peste bară

După bara lui Mailat, a venit rândul ploieștenilor să trimită mingea în transversală. Țicu a centrat cu mult efect din corner, spre Papp, care l-a jenat în săritură pe portarul Dican, acesta respingând balonul în bară.

A urmat o nouă ocazie mare a Petrolului, prin Gicu Grozav, șutul mijlocașului la colțul scurt a lovit plasa laterală. Se termina 0-0 dacă Pius nu-l faulta pe Paul Papp în careu la ultima fază.

Petrolul - FC Botoșani 1-0 » Duelul de la Ploiești a fost decis la ultima fază, când Junior Pius (27 de ani), stoperul moldovenilor, a comis un penalty stupid. Foto: sportpictures.eu

Penalty dictat cu ajutorul VAR și 3 puncte aduse de Budescu prahovenilor!

FINAL » Petrolul - FC Botoșani 1-0

Petrolul - FC Botoșani. Echipele de start:

PETROLUL: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borța, Seto, Jefferson, Țicu - Doua, Irobiso, Grozav
REZERVE: Leitner, Diomande, Dumitriu, Grigore, Budescu, Bratu, Purtic, Pashov, Moldoveanu
ANTRENOR: Florin Pârvu

FC BOTOȘANI: Ducan - Petro, Pius, Şeroni, Ţigănaşu - Dican - Dragu, Ed. Florescu, Ivanov, Mailat - M. Roman II
REZERVE: Pap, Golofca, Mboko, S. Camara, Patache, Cioiu, Sadiku, Pinson, Burlacu
ANTRENOR: Flavius Stoican

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Popescu Adrian (Craiova)

Megalovitură pentru Liga 1 » Drepturile TV au fost vândute până în 2027 pentru 118 milioane de euro!
MEDIA
Competiții viciate » 3 cluburi din Superliga încurcă teribil lupta pentru Europa, după ce nu au aplicat pentru licență
CUPELE EUROPENE
El e gafeurul Ligii 1! A distrus un nou meci din campionat și a ajuns ajuns la cea de-a 13-a mare eroare de arbitraj a sezonului