FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - SEPSI 1-1

VIDEO + FOTO Petrolul, primul punct obținut de la revenirea în Liga 1 » Ploieștenii au remizat acasă cu revelația Sepsi

Petrolul, primul punct obținut de la revenirea în Liga 1 » Ploieștenii au remizat acasă cu revelația Sepsi +21   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 31 iulie 2022 19:55 / Actualizat duminica, 31 iulie 2022 20:05

Petrolul a remizat acasă, scor 1-1, cu Sepsi în partida din etapa #3. Ploieștenii au obținut primul punct de la revenirea în Liga 1.

Programul complet și rezultatele etapei #3

Fără punct după primele două etape, Petrolul a intrat montată să obțină prima victorie de la revenirea în Liga 1.

În fața a 7000 de oameni, ploieștenii au început bine meciul cu Sepsi și au avut situație periculoasă în minutul 6, când centrarea lui Borța a fost respinsă in extremis de Mitrea înainte ca aceasta să ajungă la Ivanovski.

Tot Petrolul a fost aproape de gol în minutul 17. Cioiu a centrat pe bara a doua, iar Țicu a reluat cu capul peste poartă. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a fost totuși a lui Sepsi. În minutul 23, Cebotaru a făcut henț în careu, iar covăsnenii au primit penalty.

Cosmin Matei a executat, însă a alunecat incredibil în momentul lovirii mingii și a trimis peste poartă. Repriza s-a încheiat cu ratarea lui Tudorie, care a trimis cu capul din corner puternic, însă Vâlceanu a fost la post. Repriza secundă a adus o dominare a Petrolului, care putea deschide scorul în minutul 57, însă șutul lui Huja de la distanță a fost respins în corner de Niczuly

Petrolul - Sepsi, foto: Raed Krishan/GSP
+17 FOTO

Petrolul - Sepsi, decis de două cornere

Golul a venit totuși pentru formația lui Nae Constantin. Tamaș (62) a scăpat de marcajul lui Ciobotariu la un corner bătut de Țicu și a marcat primul gol al petroliștilor de la revenirea în Liga 1. Sepsi putea egala în minutul 79 la șutul superb al lui Tudorie din interiorul careului, însă mingea a lovit bara.

+17 FOTO

Nu a mai ratat însă în minutul 84, când a egalat cu o lovitură superbă de cap în urma unui corner. Covăsnenii chiar puteau pleca cu cele 3 puncte, dar Ion Gheorghe a ratat incredibil singur cu portarul la finalul unui contraatac fulger al trupei lui Bergodi.

S-a terminat egal, scor 1-1, primul punct pentru Petrolul în Liga 1, în timp ce Sepsi ajunge la 5 puncte după 3 etape.

Clasamentul actualizat al Ligii 1

Petrolul - Sepsi 1-1

7035de fani sunt prezenți pe stadionul „Ilie Oană” la Petrolul - Sepsi

Petrolul - Sepsi, echipe de start

PETROLUL: 31. O. Vîlceanu - 3. Meijers, 30. Tamaș, 2. Huja - 99. Borța, 8. Jair, 37. Cebotaru, 5. Țicu - 24. Cioiu, 22. Ivanovski, 7. Grozav
REZERVE: 1. Moroz, 67. Velisar, 11. Takayuki, 15. A. Olaru, 67. Velisar, 93. Mazarache, 98. M. Bratu, 20. Tucaliuc, 26. Pashov
ANTRENOR: Nicolae Constantin

SEPSI: 33. Niczuly - 45. D. Ciobotariu,82. Ninaj, 3. B. Mitrea, 27. Ispas - 5. J. Rodriguez, 6. N. Păun, 77. Aganovic - 29. Damașcan, 13. C. Matei, 9. Tudorie
REZERVE: 12. Began, 7. G. Dragomir, 8. I. Gheorghe, 90. Golofca, 99. Rondon,88. Dimitrov, 20. Dumitrescu, 44. Bălașa, 30. A. Nistor
ABSENȚI: Achahbar, Așkovski, Francisco (accidentați)
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău) / Arbitru VAR: Colţescu Sebastian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)