FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL PLOIEȘTI

CORESPONDENȚĂ DIN SIDE Reproșuri, goluri multe și accidentări grele în primul amical al Petrolului din Antalya

Marian Huja și Cosmin Tucaliuc s-au accidentat în Petrolul - Turan Tovuz // foto: Cristi Preda, GSP +12   FOTO

Articol de , - Publicat luni, 09 ianuarie 2023 16:29 / Actualizat luni, 09 ianuarie 2023 16:32

Petrolul Ploiești a câștigat primul meci amical din cantonamentul din Turcia, 3-2 cu PFC Turan Tovuz, locul 6 în campionatul din Azerbaidjan.

• Reporterul Eduard Apostol și fotoreporterul Cristi Preda sunt în Antalya și transmit cele mai importante informații de la fața locului.

Cantonați în Side, Antalya, „lupii galbeni” au disputat în această după-amiază primul meci de pregătire din această iarnă. Au avut-o adversară pe PFC Turan Tovuz, din Azerbaidjan.

„Groparul Universității” explică în detaliu conflictul cu Ionel Ganea: „Tăia și spânzura. Devenea destul de agresiv”
U CLUJ

Petrolul a învins-o pe PFC Turan Tovuz în primul amical al iernii

Ploieștenii au fost surprinși de startul exuberant al azerilor. Cu o apărare avansată, „găzarii” au primit gol și apoi au fost nevoiți să alerge după egalare.

Oricum, diferența de valoare a fost evidentă. Când au avut ocazia, „lupii” au mușcat din adversar. Nu l-au menajat.

Gicu a fost grozav. Mai întâi, a reluat cu calm centrarea lui Dumitriu, în minutul 28. După care, scăpat perpendicular pe poartă, în minutul 41, nu a iertat.

Prahovenii au avut și noroc, la 1-1, când septarul azerilor a scăpat singur cu portarul Petrolului, doar ca a reluat lamentabil pe lângă poartă.

Petrolul a apăsat accelerația încă din startul părții secunde. Meijers (51) a încheiat cu gol o lovitură liberă din stânga, reluarea lui cu capul nu a dat nicio șansă portarului azer.

Azerii au redus din diferență în minutul 64, gol Husseinov din penalty. Astfel s-a terminat 3-2 pentru echipa din Ploiești.

Două pierderi grele pentru Petrolul

Ploieștii au câștigat, dar tremură după primul amical al iernii.

Cosmin Tucaliuc, mijlocaș ofensiv, a ieșit accidentat după o intrare foarte dură a unui adversar. A țipat de durere, iar petroliștii le-au reproșat azerilor jocul agresiv.

Probleme medicale are și fundașul central Marian Huja, iar ploieștenii sunt îngrijorați.

Nu e important că am marcat eu, ci că ne-am făcut bine antrenamentul, am reușit să câștigăm. Ne bucurăm că am făcut un antrenament util, cu o echipă bună. Din păcate, avem și doi accidentați. Sperăm să fie OK, să-i avem la 100%.

Obiectivul nostru a fost de la început evitarea retrogradării. Dacă putem ajunge în play-off, nu ne vom da la o parte. Ne vom juca șansa.

Îmi doresc la națională, dar nu am fost căutat. Niciun telefon de la națională. Nu am vorbit cu nimeni nici despre Rapid. Este un club mare, cu suporteri frumoși. E un proiect frumos acolo, cu Mutu antrenor.

Mă bucur pentru Tamaș, chiar îmi doream să-l mai văd jucând. Este un fotbalist foarte bun, este și un caracter OK pentru mine. Îmi e prieten, sper să fie sănătos și să aibă baftă multă. Mă așteptam să vină la o echipă de Liga 1, dar e alegerea lui.

- Gheorghe Grozav, Petrolul Ploiești

Mă îngrijorează că am pierdut doi jucători. Meciul a fost pentru pregătire, nu pentru altceva. A fost un meci liniștit, nu a depășit limitele agresivității.

Încercăm să scoatem maximum de la acest antrenament. Sunt antrenamente normale pentru perioada asta, în mare parte cu mingea. Suntem aici să ne facem treaba. Sportiv, sper să reușim să ne îndeplinim obiectivul.

Cred că dacă Rapid îl dorea pe Gicu, îl lua până în acest moment.

- Nicolae Constantin, antrenor Petrolul

Cum a jucat Petrolul cu PFC Turan Tovuz

În prima repriză: Vâlceanu - Achim, Olaru, Huja - Ciobanu, Dumitriu, Purtic, Velisar - Bratu, Budescu, Grozav

În repriza a doua: Moroz - Mathaus, Meijers, Huja - Olaru, Seto, Dumitriu, Țicu - Tucaliuc, Moldoveanu, Grozav