FOTBAL  »  Superliga  »  IAȘI - CLINCENI

POLI IAȘI - ACADEMICA CLINCENI 0-1. VIDEO Formația lui Mircea Rednic ajunge ultima în Liga 1! Clasamentul ACUM

Andrei Cristea, titular în Iași - Clinceni

Articol de - Publicat joi, 18 iunie 2020 18:30 / Actualizat joi, 18 iunie 2020 22:05

Academica Clinceni a câștigat la Iași, scor 1-0, după o gafă uriașă comisă de portarul Ștefan Târnovanu.

Ajunși pe loc de retrogradare  înaintea meciului cu "lanterna", ieșenii au luat jocul pe cont propriu încă din start. Fără suportul publicului, dar impulsionată de prima consistentă promisă de Rednic, 15.000 de euro pentru o victorie, Poli a dominat în prima repriză aproape în permanență. În gol însă. Drept urmare, de pildă, raportul cornerelor a fost 8-0 în favoarea gazdelor, singura ocazie clară a actului întâi a fost cea a lui Frăsinescu (42), când Vâlceanu a scos șutul prea moale al apărătorului urcat în atac. Început cu un sfert de oră mut, cu zero pe linie la capitolul șuturi și cornere, actul secund a fost dezmorțit de încercările veteranilor Cristea (60) și Frăsinescu (61), deviate în corner.

Speranțele că jocul se va limpezi s-au risipit repede, nicio echipă nereușind să mai șuteze în următoarele 16 minute! Seceta a luat final în minutul 77, când a căzut lovitura de teatru, Târnovanu scăpând în plasă o minge șutată slab de Achim. Moldovenii au acuzat din plin șocul și nu și-au mai creat nicio ocazie de gol până la final. Eșecul duce astfel trupa lui Rednic pe ultimul loc în clasament, iar norii sunt negri în Copou. Singura alinare e că moldovenii sunt acolo, jos de tot, tocmai cu Dinamo București!

6eșecuri în 8 etape a strâns Rednic la Poli Iași, mai având o victorie și o remiză

FINAL » Poli Iași - Clinceni 0-1

Iași - Clinceni, echipele de start

Poli Iași: Târnovanu - Grădinaru, Mihalache, Frăsinescu, S. Șerban - Platini, De Iriondo, Passaglia, Horșia - A. Cristea, Omoh
Rezerve: D. Rusu - Chacana, Klimavicius, Onea, Bezannier, Rodny Lopes, Breeveld, Fomba Antrenor: Mircea Rednic

Clinceni: Vâlceanu - M. Dobrescu, Munoz, Patriche, G. Matei - R. Ion, Al. Albu, Ventura - Buziuc, Vojtus, Merloi
Rezerve: Miguel Santos - Achim, Markovic, Kontoes, Bejan, Cebotaru, Susu, B. Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru