FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - ACADEMICA CLINCENI 2-0

POLI IAȘI - CLINCENI 2-0 // VIDEO Formația lui Mihai Teja e prima în Liga 1!

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 iulie 2019 20:01

Poli Iași a trecut de Academica Clinceni, scor 2-0 (Horșia '47, Ad. Bălan '78 pen.), și urcă provizoriu pe primul loc în Liga 1.

Ovidiu Horșia (18 ani) a deschis scorul în minutul 47, cu o execuție elegantă din pasa lui Adrian Bălan. Horșia, născut pe 30 octombrie 2000, e cel mai tânar marcator din acest sezon, depășindu-l pe Cătălin Itu de la CFR Cluj.

Fostul atacant al Voluntariului a reușit la rândul să puncteze. În minutul 78, Bălan a transformat o lovitură de la 11 metri și a ajuns la cota 30 de goluri în 100 de meciuri jucate în Liga 1.

Poli Iași acumulează șapte puncte după primele trei etape și va rămâne lider în Liga 1 cel puțin până mâine. Clinceni rămâne fără punct în Liga 1.

Vezi AICI clasamentul LIVE din Liga 1

Vezi VIDEO de la meci

Poli Iași - Academica Clinceni 2-0

• Au marcat: Horșia '47, Ad. Bălan '78 pen.

Vezi AICI statisticile meciului

4.000 de faniau asistat la meciul dintre Poli Iași și Clinceni

Iași: D. Rusu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, Panțîru - Breeveld, Passaglia - Danale, Loshaj, Horsia - Ad. Bălan
Rezerve: A. Cobrea - A. Cristea, Platini, Mihalache, Fr. Cristea, Joao Teixeira
Antrenor: Mihai Teja

Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, R. Nichita, M. Dobrescu - Ad. Șut, Pațurcă - C. Dumitriu, Olariu, Vojtus - Buziuc
Rezerve: Ureche - Găină, P. Pârvulescu, Fl: Barbu, Nsiah, R. Ion, Fl. Achim
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași
Arbitru: Cătălin Busi / Asistenți: Mircea Orbuleț, Andrei Constantinescu