FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - CRAIOVA 3-2

POLI IAȘI - CRAIOVA 3-2 // Mircea Rednic, descătușat: „La 2-2 nici nu mai știam pe cine să înjur, pe cine să bat... să mă bat singur” :)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 martie 2020 22:28

Poli Iași a învins-o pe Craiova, scor 3-2, și s-a calificat în semifinalele Cupei României. Mircea Rednic (57 de ani) a obținut astfel prima victorie pe banca moldovenilor.

• În semifinalele Cupei României s-au calificat Poli Iași, Sepsi Sf. Gheorghe și Dinamo;
  • Ultimul loc va fi stabilit mâine, din duelul Hermannstadt - FCSB.

„Lucram bine la antrenamente, dar rezultatele nu veneau. Au venit într-un meci care ne-a dus în semifinale. E o victorie muncită, poate și mai frumoasă datorită golului marcat în minutele de prelungire.

Ar fi fost o lovitură foarte puternică pentru moralul jucătorilor să avem 2-0, șanse de 3-0, apoi să luăm golurile pe care le-am luat. Nu ne-am relaxat, dar Craiova e o echipă cu jucători buni, ne-a fixat în careul nostru.

La 2-2 nici nu mai știam pe cine să înjur, pe cine să bat... să mă bat singur. Ar fi fost o lovitură dură.

Acum încep meciurile importante pentru noi în campionat. Îmi doresc aceeași atitudine. Am lot bun, avem concurență, sper să se refacă până la meciul cu Dinamo. Urmează campionatul, ne concentrăm acolo, mai avem până la semifinale. E prima victoria acasă, sunt sigur că sâmbătă (n.r. cu Dinamo) vor veni mult mai mulți spectatori. Eu nu am nicio revanșă, sunt profesionist, mă implic foarte mult. Îi mulțumesc și conducerii, suntem bine și din punct de vedere financiar”, a declarat Mircea Rednic pentru Look Plus.

+3 FOTO

Papură nu a stat la salut

Mircea Rednic nu a înțeles atitudinea lui Corneliu Papură, care nu l-a salutat după meci: „L-aș fi salutat cu drag, că așa se obișnuiește. Dar nu știu de ce, e alegerea lui. E păcat, e bine să ne respectăm. Viața de antrenor e grea, nimeni nu are răbdare cu tine. Am pățit-o și eu”.

Vezi și:

Poli Iași se califică în semifinalele Cupei României după un final nebun de meci cu Craiova: au marcat golul victoriei în prelungiri

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!