FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - FCU CRAIOVA

Mititelu a răbufnit la „oficială” după două decizii care au blocat VAR-ul peste 10 minute la Poli Iași - FCU Craiova: „Nu se poate așa ceva!”

Sancționată inițial pentru henț la Samayoa, Poli Iași a scăpat după intervenția VAR +16   FOTO

Articol de - Publicat luni, 08 aprilie 2024 18:20 / Actualizat luni, 08 aprilie 2024 19:08

Două intervenții din camera VAR în prima repriză din Poli Iași - FCU Craiova au ținut meciul pe loc 11 minute. Ambele au fost judecate în favoarea gazdelor, iar deciziile l-au iritat pe Adrian Mititelu, finanțatorul oltenilor. „Nu se poate așa ceva!” au fost spusele acestuia, surprinse de camerele de filmat.

Fără victorie în campionat de mai bine de două luni, cu Eugen Trică instalat de urgență ca antrenor principal, FCU Craiova a mers în etapa 3 a play-out-ului la Iași, pentru un duel contra Politehnicii.

Pe parcursul primei reprize din Copou, arbitrul din camera VAR, Iulian Dima, a intervenit de două ori pentru a corecta sau confirma deciziile din teren. De fiecare dată, așteptarea a fost parcă interminabilă.

Tot mai aproape de retrogradare! Liga a decis azi o nouă depunctare pentru un club de tradiție
ANGLIA

Două decizii VAR în prima parte din Poli Iași - FCU Craiova

În minutul 16, FCU Craiova a introdus mingea în poartă prin William Baeten, servit în fața porții de Aurelian Chițu. Arbitrul asistent de pe acea parte, Alexandru Cerei, avea fanionul sus, dar a fost nevoie de confirmare din camera VAR pentru ca decizia de ofsaid să rămână în picioare.

După aproape 8 minute de analiză în cabina VAR, unde Iulian Dima a fost asistat de Mihăiță Necula, a venit verdictul: ofsaid la Chițu în momentul pasei de la Bahassa, pe faza de construcție, astfel că scorul a rămas 0-0!

+12 FOTO

Doar câteva minute mai târziu, în minutul 30, o nouă fază litigiosă. Ajuns în careul advers, fundașul stânga Andrea Padula a șutat spre poarta lui Silviu Lung junior. Balonul a fost blocat de Samayoa, ieșind în afara terenului.

Aflat în apropierea fazei, „centrarul” Rareș Vidican a arătat spre punctul cu var, dictând penalty în favoarea oaspeților pentru un presupus henț. După aproximativ 3 minute de dezbatere în camera VAR, Vidican a fost chemat la marginea terenului să revadă faza.

Arbitrul a privit imaginile vreme de două minute, apoi a decis să-și anuleze decizia, considerând că mingea l-a lovit mai întâi în zona coastelor pe fundașul Politehnicii.

+12 FOTO

Adrian Mititelu a răbufnit: „Nu se poate așa ceva”

A doua intervenție din camera VAR, a doua decizie în favoarea gazdelor, aspect care l-a nemulțumit pe finanțatorul lui FCU, Adrian Mititelu. Aflat în lojă, acesta a fost filmat spunând: „nu se poate așa ceva!”.

+12 FOTO

Pentru a compensa așteptarea lungă de la cele două faze, de la margine s-au arătat 11 minute de prelungire pentru prima parte.

Citește mai multe știri din Superligă:

Veste de impact primită de Dinamo în ziua meciului cu Oțelul Galați
DINAMO
Decizia lui Petev de la meciul cu FCSB, contestată din interior: „Nu am înțeles”
FCSB - CSU CRAIOVA 2-0

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”