FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - GAZ METAN 1-4

POLI IAȘI - GAZ METAN 1-4 » Formația lui Daniel Pancu, la a doua înfrângere consecutivă cu 4 goluri primite! Cum arată clasamentul ACUM

Poli Iași - Gaz Metan s-a încheiat cu scorul de 1-4

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 septembrie 2020 09:57 / Actualizat duminica, 13 septembrie 2020 12:47

Gaz Metan Mediaș a câștigat categoric partida disputată în compania Politehnicii Iași, scor 4-1.

Primul gol al meciului a fost înscris de gazde. Zajmovic a marcat un gol superb la debutul său pentru echipa lui Daniel Pancu, unul dintre cele mai frumoase ale acestui început de sezon, șutând în diagonala de la marginea careului de 16 metri.

Moldovenii s-au aflat în avantaj doar 6 minute, pentru că Ciocan a egalat după o gafă a apărării gazdelor. Baxevanos nu a izbutit să respingă o minge iar balonul a ajuns la Ciocan, care l-a driblat pe portarul Axinte și a trimis mingea în poarta goală.

În minutul 30 Gaz Metan a intrat în avantaj, Romeo profitând de gafa debutantului Sorin Bușu, care a încercat să trimită cu pieptul înapoi, către propriul portar. Italianul a ajuns la balon înaintea lui Axinte și a trimis mingea peste acesta, înscriind printr-un lob de clasă.

Debut de coșmar pentru Sorin Bușu

Ieșenii au fost aproape de egalare în minutul 55, atunci când Platini i-a pasat lui Zajmovic, care a rămas singur cu portarul, însă Buzbuchi a reacționat rapid și a blocat șutul atacantului.

11 minute mai târziu, medieșenii și-au mărit avantajul, grație unei noi greșeli în apărarea lui Poli Iași. În prim-plan s-a aflat tot Sorin Bușu, cel care a gafat la golul 2. De data aceasta, fundașul stânga venit de la Hermannstadt și-a trimis mingea în propria poartă, după un corner.

Scorul final, 1-4, a fost stabilit în minutul 82 de către Ronaldo Deaconu. Mijlocașul ofensiv a înscris dintr-o lovitură liberă din partea stângă a porții, șutul său lăsându-l fără replică pe portarul Axinte.

Formația lui Dusan Uhrin pleacă de la Iași cu 3 puncte prețioase, în timp ce trupa lui Daniel Pancu primește 4 goluri în al doilea meci consecutiv, după ce în etapa secundă a pierdut în deplasarea de la FC Botoșani cu 4-0.

Clasament actualizat Liga 1:

Poli Iași - Gaz Metan 1-4

Poli Iași - Gaz Metan, echipe de start:

Poli Iași: Axinte - Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu - Mihalache, Passaglia, Platini, Vanzo, Calcan - Zajmovic
Antrenor: Daniel Pancu

Gaz Metan: Buzbuchi - Baco, Larie, Popa, Trif - Droppa, Deaconu, Velisar, Butean - Ciocan, Romeo
Antrenor: Dusan Uhrin

Arbitru: Adrian Cojocaru. A1: Vladimir Urzică / A2: Laszlo Imre Bucsi
Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași

DINAMO. „Bijuteria” lui Borja Valle a făcut înconjurul planetei! Marca, AS și ESPN titrează: „Trofeul Pușkaș! Golul anului! Sunați la FIFA!”

George Țucudean, ofertat de o echipă din Liga 1: „M-am văzut cu el personal”